Yeni Yamalar Ağrı Kesici Olarak Kullanılacak!

0
A medicated skin patch by Medherant. Photograph by Martin Neeves Photography - www.martinneeves.com - Tel: +44 (0)7973 638591 - E-mail: [email protected]

İngiltere Warwick Üniversitesi ve onların oluşturduğu Medherant isimli şirket, deriye yapıştırıldığında vücuda ibuprofen salgılayan bir yama geliştirdiler. İbuprofen etken maddesi içeren ilaçlar ağrı kesici, ateş düşürücü ve iltihap engelleyici olarak kullanılıyor. İbuprofen içeren ilaçlar bulabilirsiniz fakat yakın gelecekte ilaç almak zorunda kalmayacaksınız.

Bu şeffaf yama aslında ilaçları deriden vücuda geçirebilen bir polimer matriksinden geliştirildi. Parça, 12 saat boyunca gerekli yere yoğun miktarda ağrı kesici etkisi yapıyor. İbuprfenin ağrıcı kesici ve ateş düşürücü etkisi olduğu gibi, ağızdan alınan ilaçların aksine bu yama sayesinde kalp sorunlarına ve inmeye de sebep olmuyor.

Şuanda ibuprofen içeren jeller de mevcut ancak gereken dozajı ayarlamak çok zor. “Hiçbir ticari yamada ağrı kesici etkisi yok, çoğu vücut ısıtıcısı olarak işlev görüyor. Bizim teknolojimiz ise alanında bir ilk. Gerekli dozajı sağlıyor ve bu da bir ilk. Çünkü normal ilaçlar ile ağrıyı dindirmek için gerekli doza ulaşmak çok zor” diyor üniversitenin kimyagerlerinden David Haddleton.

Medherant şirketi bu teknolojiyi geliştirme derdinde. Ayrıca aldığımız haberlere göre ibuprofen parçaları iki yıl içinde marketler olacak.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz