Bulgu Değerlendirmesi: COVID-19, Küçük Çocuklarda Genellikle Hafif Geçiyor

0
Ketut Subiyanto/Pexels

Avustralya’daki Yeni Güney Galler Üniversitesi’nin (YGGÜ) önderliğinde yürütülen ve uluslararası COVID-19 literatürünün sistematik şekilde incelendiği yeni bir meta analiz çalışmasına göre; beş yaşın altındaki çocukların enfeksiyondan kurtulma olasılığı yüksek, enfekte olanların yarısı bebek ve beş yaşın altında enfeksiyon geçirenlerin de neredeyse yarısı belirti göstermiyor.

Bulgular, gelecekte küçük çocukların aşılanma sürecinde alınacak kararlar ile hamilelik sırasında anneye bağışıklık kazandırma programlarına bilgi sunabilir. Fakat araştırmacılar; bebeklerden annelere, ailelere ve diğer bakıcılara muhtemel virüs bulaşma tehlikesinin belirlenmesi ve beş yaşın altında belirti göstermeyen çocukların hastalığı yayıp yaymadığı konusunda daha fazla şeyin öğrenilmesi için daha fazla araştırmanın gerektiğini söylüyor.

Çalışmanın kıdemli yazarı ve YGGÜ Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı Bölümü ile Sidney Çocuk Hastanesi’nde çalışan kıdemli yazar Dr. Nusret Homaira; araştırmanın, COVID-19’un beş yaşın altındaki çocuklardaki epidemiyolojisi (hastalık bilimi) ile klinik özellikleri konusunda önemli bir bilgi boşluğunu doldurduğunu söylüyor.

Caroline Tang/Yeni Güney Galler Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz