Bütün İhtişamıyla Yükek Çözünürlükteki Bir Roket Bulutunu İzleyin

0

Roketlerin videosunu kaydetmek zordur. Roketler gürültülüdür, yer sarsıcıdır ve çok ama çok parlaktır. Hassas kayıt ekipmanları için hiç de  ideal koşullar değil.

Bütün patlama mükemmelliği ile bir ateşleme bulutunu yakayabilmek için, NASA Yüksek Dinamik Menzil Stereo X (HiDyRS-X) kamerayı geliştirdi. Uzay ajansı, son zamanlarda yeni oyuncağını Orbital ATK şirketinin QM-2 katı roket hızlandırıcısını kaydederek test etti. Ve sonuç göz alıcı!

Bu, ilk test uçuşunu 2018’de yapacak olan Uzay Fırlatma Sistemi roketinin fırlatılmadan önceki son ateşleme testi. Tamamlandığında SLS, yaklaşık 40 yıldaki bütün dizayn kritiklerine göre keşif tipi araç olarak dünyadaki en güçlü roket olacak. Bu da uzayın derinliklerine ve nihayet Mars’a yolculuğumuz olacak.

Öncesi: Standart kayıt ekipmanları kullanılarak yakalanmış SLS (Uzay Fırlatma Sistemi) roketi ateşleme bulutunun detaylarının çoğu, poz yakalama yetersizliği yüzünden kaybediliyor. Geleneksel kameralar bir defada bir poz kaydeder.
Sonrası: HiDyRS-X kamera kullanılarak genellikle gözlemlenemeyen roket ağzındaki dengeleyici unsurlar, uzağa fırlayan zemin destek ayna dirseği ve ateşleme bulutunda akan girdaplar gözler önüne seriliyor. HiDyRS-X bir defada birçok ağır çekim video pozlarını kaydeder ve birleştirir.

Favori şarkını çal ve test videosunun akışına kapıl:


Yusuf Ayhan

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz