Mürekkep Balığının Dişiyle Sökükleri Dikin

Mürekkep balıklarının iyi olduğu tek şey kalamar değil.

Araştırmacılar, mürekkep balığının dişinden elde edilen ve biraz suyla birleşince yırtık ve sökükleri kolayca çabuk bir şekilde onaran bir kaplama geliştirdiklerini, Amerikan Kimya Derneği’nin Applied Materials & Interfaces bülteninde yayımlanan makalede duyurdular.

Mürekkep balıklarının kollarının birleştiği yerde bulunan dişleri, keskin olmaları nedeniyle yemeklerde kullanılmazlar. Bu dişlerde bulunan proteinler, biraz su ve basınçla birlikte yırtık parçalara uygulandıklarında yırtılmış parçaların birbirine bağlanmalarını sağladılar. Yün ve pamuklu kumaşın bu şekilde birleşmesi mümkün. Mürekkep balıklarının dişlerindeki bu proteinlerden yapılan kaplamalar daha önce plastikleri birbirine bağlamakta da kullanmıştı.

Kaplama farklı çevresel şartlar altında dahi oldukça kararlıd. Bu alanda yapılan bir başka çalışma ise kendi üzerinde bulunan delikleri birkaç saniye içinde kapatabilen, E.coli bakterisinden elde edilen bir malzeme üzerine.

Mürekkep balığından alınan proteinler pantolonunuzu onarabilir. Bununla kalmayıp askerleri kimyasal ve biyolojik silahlardan koruması amaçlanan İkinci Deri gibi akıllı kumaşlarda da yırtılmalara karşı işe yarayabilir.


Elçin Tekeli

 

Bunları da okumak isteyebilirsiniz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir