Bütün Sivilceler Aynı Değil: Cilt Sağlığını Destekleyen Akne Bakterileri

0
3 boyutlu bir bakteri modeli. Canlandırma: CDC/Unsplash

Sivilceye (akne) neden olduğu bilinen Cutibacterium acnes bakterisi, cildi sağlıklı olan kişilerde de yaygın görülüyor. Gen dizileme teknolojisinde yaşanan son gelişmeler, bakteri varyantlarının genetik arka planındaki farklılıkların ciltte farklılaşan rollere yol açabileceğini göstermiş. Hayvan (memeli) testi olmadan yürütülen yeni bir çalışma, patojen olmayan C. acnes varyantının cildin enfeksiyon yapan Staphylococcus aureus bakterisine karşı direnç kazanmasını sağladığını gösteriyor.

Bulgular, Amerikan Mikrobiyoloji Birliğine bağlı Microbiology Spectrum bülteninde sunuldu.

Japonya’daki Osaka Şehir Üniversitesinin İnsan Yaşam Bilimleri Yüksek Lisans Fakültesinde yüksek lisans öğrencisi olan baş yazar Ayano Tsuru, “C. acnes, muhtemelen S. aureus gibi yaygın patojenlerin cildi işgal etmesini önleyerek cilt sağlığını destekliyor” diyor. “Memeliler üzerinde deney yapmak yerine, bu konuyu 1 mm boyutundaki Caenorhabditis elegans solucanıyla inceledik. C. elegans sinir sistemi, kas ve sindirim sistemi gibi hayvanlardaki temel kısımların yanısıra insan cildine eşdeğer bir vücut yüzeyi bariyeri de taşıyor.”

Osaka Şehir Üniversitesi ile Okayama Üniversitesi arasında gerçekleştirilen bu ortak çalışmada araştırmacılar C. elegans‘ı kullanarak, insan cildinden izole edilen birkaç C. acnes varyantının biyolojik etkilerini araştırmışlar.

 

 

 

 

Kaynak: Osaka Şehir Üniversitesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz