Cisimleri ‘Hissetmenize’ Yardımcı Olabilecek Dokunmatik Ekranlar

0
Fotoğraf: ersinkisacik/iStock

Bir dahaki sefer divan alacağınız zaman, yeni malzemenin dokusunu hissetmek için eski divanınızdan kalkmanıza gerek olmayabilir.

Texas A&M Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünde profesör olan Dr. Cynthia Hipwell’ın öncülük ettiği bir araştırma takımı, parmakların cihazla etkileşime girme şeklini daha iyi belirleyerek algılamanın ötesine giden ve dokunuşa tepki veren bir teknolojiyi daha da geliştirmeyi umuyor.

Takımın araştırması, geçenlerde Advanced Materials bülteninde yayımlanarak kapak konusu oldu.

Bu insan-makine arayüzünün daha da ilerletilmesindeki nihai hedef, dokunma cihazlarına fiziksel cisimlerin hissini taklit etme kabiliyeti vererek, dokunmaya dayalı daha zengin bir deneyim sağlamak. Hipwell, daha sürükleyici bir sanal gerçeklik platformundan motorlu taşıt panosunda bulunanlar gibi dokunsal ekran arayüzlerine ve kullanıcının satın almadan önce malzemelerin dokusunu hissetmesini sağlayacak sanal bir alışveriş deneyimine kadar değişen olası uygulamaların örneklerini paylaşıyor.

“Yeni teknoloji dokuları, düğmeleri, sürgüleri ve kapı kollarını ekranda gerçekten hissetmenizi sağlayacak” diyor Hipwell. “Etkileşimli dokunmatik ekran tabanlı monitörlerde kullanılabilir fakat asıl hedeflerden biri, alışverişe dokunmayı getirebilmek olacaktır. Bu sayede internetten alışveriş yaparken, kumaşların ve diğer ürünlerin dokusunu hissedebilirsiniz.”

Hipwell, mevcut dokunmalı ekran teknolojisindeki “dokunmanın” aslında kullanıcıdan ziyade daha çok ekrana fayda sağladığını açıklıyor. Giderek daha fazla gelişen dokunsal teknolojinin ortaya çıkışı ve iyileştirilmesiyle, kullanıcı ile cihaz arasındaki bu ilişki de büyüyüp daha karşılıklı hale gelebilir.

Hipwell, duyusal girdi olarak dokunmanın da dahil edilmesinin, nihayetinde sanal ortamları zenginleştireceğini ve günümüzde ses ile görselliğin taşıdığı iletişim yükünü hafifleteceğini ekliyor.

 

 

 

 

Yazar: Steve Kuhlmann/Texas A&M Üniversitesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz