Bütün Tesla Araçları Tam Otomatik Sürüş İçin Gerekli Donanıma Kavuşuyor

0

20 Ekim’de Tesla’nın kendi web sitesideki bir blog sayfasında yaptığı duyuruya göre, Model S, Model X ve yeni gelecek Model 3 de dâhil olmak üzere bütün yeni araçlar kendi kendilerini sürmek için gerekli donanıma sahip olarak üretilecek. Araçlar 250 metre menzilli ve 360 derece görüş açısı sağlayan sekiz kamera, her türlü objeyi tanımlayabilen (araç, insan) 12 adet ultrasonik sensör ve şimdiki otopilot donanımın sahip olduğundan 2 kat daha fazla menzile sahip radar ile donatılacak. Bu yeni teknolojiler sadece önündeki aracı değil yağmur, sis, tozlu yollar gibi olumsuz yol koşullarındaki olayları ve trafiği tespit edebilecek kabiliyete sahip.

Bütün bu çevresel veriyi işleyebilmek ve anlamlandırabilmek ise yüksek bir işlem gücü gerektirdiği için Tesla, yeni araçlarında önceki araç bilgisayarına göre 40 kez daha güçlü bir araç bilgisayarı kullanmaya karar vermiş. Tabii ki bu kadar muazzam bir veri işleme ve anlamlandırma kapasitesine sahip olmanın da bir bedeli var. Duyuru sonrası gerçekleşen bir soru-cevap söyleşisi sırasında Tesla CEO’su Elon Musk şimdiki otopilot özelliğinin maliyetinin 3000 dolar olduğunu, ancak yeni sistemin 8000 dolara mâl olacağını belirtti.

Tesla’nın otopilotu yeni donanımlarıyla beraber SAE’nin (Society of Automative Engineers - Otomotiv Mühendisleri Odası) en yüksek seviyesi olan 5. seviye ulaştı. Bu da tam otomatik sürüş özelliği demek.
Tesla’nın otopilotu yeni donanımlarıyla beraber SAE’nin (Society of Automative Engineers – Otomotiv Mühendisleri Odası) en yüksek seviyesi olan 5. seviye ulaştı. Bu da tam otomatik sürüş özelliği demek.

Yine de daha önceki tecrübelerinden ders çıkaran Tesla, sürücülerin yeni sistemi olması gerektiği gibi kullanmama ihtimalini göze alarak bazı kısıtlamalar yapmaya karar vermiş.

Firmanın blog sayfasındaki açıklamaya göre:

Sistemimizi daha güvenli ve kolay kullanılabilir bir hale getirmek için dış dünyada milyonlarca kilometre daha test ederek sistemi size sunmadan önce gerekli tüm ayarlamaları ve değişikleri yapacağız. Bu süreçte yeni donanıma sahip araçlar şimdiki otopilot donanımlı araçların sahip olduğu; otomatik acil durum freni, çarpışma uyarısı, şerit takip sistemi ve aktif hız sabitleyici gibi bazı güvenlik özelliklerden geçici bir süre mahrum kalacaklar.

Musk soru-cevap söyleşisi sırasında güvenliği arttıran ve kazaları önlemeye yardımcı olan özelliklerin kapatılmasının mantıklı olmadığını söyledi. Şirket, en eski otopilot sistemine sahip araçlar dâhil olmak üzere, bütün araçları test sonuçlarında elde edilen iyileştirmelere göre düzenli olarak güncelleyecek.

Yani bu araçlar ilk günden itibaren kendi kendilerini sürmeyecekler ama SAE’nin insan müdahalesine gerek duymayan tam otomatik 5. seviyesine çok yakında ulaşacaklar. “Donanım, en yüksek seviye otonomluğa sahip.” diyor Musk.

Firma tam otomatik sürüş donanımını araçlara ekleyerek Temmuz ayında yayımladığı Tesla Master Plan Part Deux hedeflerinden birine ulaşmış görünüyor: “Bütün Tesla araçları arızalara karşı dayanıklı tam otomatik sürüş için gerekli donanımlara sahip olacak ve araçta herhangi bir sistem bozulsa bile kendi kendini güvenli olarak sürme yetisine sahip olacak.”


Çeviren: Mehmet Taner İmamoğlu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz