Bütünleşik Keşif Dronuyla Birlikte Üç Boyutlu Yazıcıdan Çıkmış Bir Sürücüsüz Araba

0
Keşif Drone u Fly-Mode

“Autonomy Challenge”ı başarıyla geçen kişi, hayalini Grant Imahara’yla birlikte gerçeğe dönüştürecek.

Keşif Drone u Fly-Mode
Keşif Dronu Fly-Mode

Kazanan Yarışmacı, Fly-Mode.
Kazanan Yarışmacı, Fly-Mode.

Strati gibi 3 boyutlu yazıcıdan çıkmış arabaların yaratıcısı Local Motors, Mouser Electronics ile birleşip Essence of Autonomy Challenge yarışmasına sponsor oldu. Yarışmacılar, Strati’yi referans noktası alarak sürücüz bir araç yarattılar. Mühendis Grant Imahara ise jüri. Kazanan yarışmacı Fly-Mode oldu; arka güvertesine inebilen 4-rotorlu drona sahip bir sürücüsüz araç…

Videoda gösterilen Imahara’nın hayali, bu dronun sadece etrafı keşfetmek ya da Los Angeles trafiğinde uçmak için olmadığı. Sensörler dronun havadaki pozisyonunu araçtaki tümleşik bilgisayara iletir. Bu veriler, yolcuların dron ile birlikte uçuyor gibi hissetmeleri için, koltukların altındaki havalı kaldıraçlara gönderilir. Bu uçuş simülasyonuna daha da dalmak için dronun üzerindeki kameralar Fly-Mode’un şişirilebilir ekranına yüksek çözünürlüklü panaromik görüntüler gönderir. Araç içindeki yolcular dronu kablosuz joystick ve orta konsoldaki navigasyon ekranıyla birlikte kontrol edebilirler.

Bütün uçuş ve kamera işleri dronun bataryasını tükettiğinde ise dron optik sensörleri kullanarak Fly-Mode’un arkasındaki iniş alanına geri dönüyor. Buradaki tabanda kendi havalı kaldıraçlarını kullanarak dronun inişine yardımcı oluyor. Dron şarj olurken, bir düğmeye basarak vakumu aktifleştirip şişirilebilen ekranı söndürebilirsiniz.

Peki bu konsept araba gerçeğe ne kadar yakın? 3 boyutlu yazıcıdan çıkarıldı ve gövde toplandı. Devamında motor ve Mouser’in elektronikleri birleştirildi ve en nihayetinde simülasyon ve koltuk altı mekanizmaları yerleştirildi. Son aşama ise test sürüşü, yani bizi okumaya devam edin!


Çeviren: Aybars Boncukçu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz