Çekirge Sürülerini Tetikleyen Kimyasal Nihayet Biliniyor

0
1962
SeppFriedhuber/iStock

Bir tane çekirge, bir ataçtan çok az daha büyük.

Fakat bu yalnız yaşayan böcekler diğerlerini de büyüyen bir sürüye çektiğinde, milyarlarca çekirge kendini bir arada uçarken buluyor ve Güneş’i engelleyebilen uçan bir halı oluşturarak, bitki ve ekinleri yiyip bitiriyorlar.

Bu gibi dev sürüler, Ocak ayından beri Afrika ile Asya’da geniş ekin yığınlarını mahvederek, milyonlarca insanın gıda tedariğini tehlikeye attı.

Fakat bilim insanları, bu böceklerin bir araya gelerek münzevi yaşam şekillerini terk etmelerine neyin sebep olduğunu bilmiyorlardı.

Çinli araştırmacılar, Çarşamba günü Nature bülteninde yayımlanan bir çalışmada bu tetikleyici belirlemişler: Göçmen çekirgeler, 4-vinilanisol (4VA) adı verilen bir feromona tepki veriyor.

4VA, tek tip çekirgeye özgü. Fakat bulgular, tahrip edici olan pek çok sürüyü kontrol etmeyi sağlayabilir; bunlar arasında, bu sene küresel çapta zarara sebep olan sürüler de yer alıyor.

Yeni çalışmaya eşlik eden bir makale kaleme alan nörobiyolog Leslie Vosshall, şöyle söylüyor “Bu çalışmada, uzun zamandır beklenen fakat daha önce tanımlanmamış olan, yalnız yaşayan çekirgeleri bir araya getiren ve onları toplu halde dolaşan tehlikeli bir sürüye çeviren toplanma feromonu keşfedilmiş.”

Çalışmanın yazarları, 4VA’nın gençler ile yetişkinlere olduğu kadar, erkek ve dişi göçmen çekirgelere de eşit ölçüde çekici geldiğini bulmuşlar.

Aylin Woodward/Business Insider. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here