Wight Adası’nda Keşfedilen Yeni Dinozor Türü

0
1065
Sanatçının, dinozorun son anlarına yönelik izlenimi. Trudie Wilson

Yeni teropod dinozor türü Vectaerovenator inopinatus‘a merhaba deyin. İngiltere’deki Wight Adası’nda kazara bulunan bir dizi fosil sonrasında keşfedilen bu türün, yaklaşık 115 milyon yıl öncesine; Kretase dönemine ait olduğu düşünülüyor.

Yeni dinonun Latince ismi, ‘Wight Adası’ndaki havayla dolu beklenmedik avcı’ anlamına geliyor. İsim, dinozorun nasıl ve nerede bulunduğuna, hangi tip dinozor olduğuna ve taşılbilimcilerin uğraştıkları şeyi nasıl çözdüklerine dair bir fikir verebilir.

Keşfedilen dört fosilin tamamı, boşluklu veya “havayla doluymuş”. Bu durum, hayvanın narin yapısına işaret ediyor ve onu, Tiranozor rex ile günümüz kuşlarının ataları gibi diğer dinozorların yanına; teropod grubuna koyuyor.

Ortaya çıkarılan kemiklerin nerede olduğunu gösteren bir teropod silüeti. Darren Naish

İngiltere’deki Southampton Üniversitesi’nde taşılbilimci (paleontolog) olan Chris Barker, “Bu hayvanın ne kadar oyuk olduğunu görünce şaşırdık; hava boşluklarıyla doluydu” diyor. “İskeletinin bazı kısımları çok narin olmalı.”

“Avrupa’da orta Kretase dönemine ait teropod dinozor kayıtları pek fazla değil. Bu yüzden, bu zamana ait dinozor türlerinin çeşitliliğine dair bilgilerimizi artırabilmek cidden heyecan verici.”

Yeni araştırmada bulunan dört kilit fosil parçası, Wight Adası’nın Shanklin beldesin kıyılarında yapılan üç keşifle bulunmuş (ikisi farklı kişiler ve biri de bir aile grubu tarafından). Fosilleri bulanların isimleri de, yakında yayımlanacak olan bulguların açıklandığı yeni makalede eş yazar olarak verilmiş. Kemikler muhtemelen aynı türe ait. Fosillerin bulunduğu yerde genelde istiridye fosilleri bulunuyormuş. Dinozor o bölgede denize düşmüş olabilir. Fakat dinozorun daha iyi anlaşılması için daha fazla fosilin bulunması gerekiyor. Bu yüzden, Wight Adası’nda geziyorsanız gözlerinizi dört açın. Tamamen yeni bir şey bulabilirsiniz.

David Nield/ScienceAlert. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here