CERN’de Her Sahipsiz Çantaya Bomba Muamelesi Yapılıyor

0

CERN’de gözetimsiz bavul bırakmayın. Öncelikle belirtelim: Bu fotoğraf CERN’de çekilmemiştir ve laboratuvar bomba denetleyen robotlar kullandığını iddia etmiyor.

İsviçre Cenevre’de bulunan, dünyanın en büyük atom çarpanlarının olduğu CERN Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nı ziyaret ederseniz bütün eşyalarınızın yanınızda olduğundan emin olun. Aksi takdirde, parçalandığını izleyebilirsiniz.

CERN’ün resmi web sitesinde geçtiğimiz günlerde şu duyuru yayımlandı:

CERN’de herhangi bir yerde sahipsiz çanta bulunduğunda, Yangın ve Kurtarma Servisi, bölgeyi tahliye için duyuru yapacak, gerekli bir güvenlik çemberi oluşturacak ve sahibini belirlemek için girişim yapacak. Sahibi makul bir süre içinde bulunamayan çantalar yok edilir.

CERN’ün ana kampüsü İsviçre-Fransa sınırında küçük bir kasaba büyüklüğünde, yani sahipsiz şeyler bırakılabilecek birçok nokta var. CERN’de sahipsiz eşya bölümünde bir blog bulunur. Ben oradayken, duvara doğru bir tepe alışveriş sepetleri vardı. Ortalıkta görülen başıboş bavullar olunca, alarm verilip binayı boşaltıyorlar. Boş sandalye ve sepet olduğunda ise bir şey yapılmıyor.

2012’de CERN’de duvara çarpmadan saniyeler önce ben.

Açıklama sahipsiz bagajların Büyük Hadron Çarpıştırıcısı içine gittiğini veya gitmediğini belirtmiyor (kesinlikle gitmiyor) ancak çantaların kimliğinin saptanabilir olması gerektiğini açıkça ziyaretçilerine hatırlatıyor. Yoksa…


Leyla Türker Şener

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz