Dron Firması Taşralara Kan Taşımak İstiyor

0

Amerika’da dron ile kargo işlemi günden güne ustalaşıyor. Amerika’daki müşterilerin büyük çoğunluğu gayet düzgün lojistik destek alıyor. The Postal Service şirketi çoğu şeyi çok ucuza, çok hızlı şekilde taşıyor. Amazon gibi internetten alışveriş siteleri ise UPS ya da FedEx kullanmaktalar. Bu taşıma işlemlerinde dronlar kargoları çok yüksek ağırlıkta kargo taşıyamadığından dolayı taşıyacakları şeyler küçük fakat önemli şeyler olmak zorunda. Bu işlem için en uygun şey ne olabilir? Kan. Hem ufak miktarda hem de çok önemli. İnsan kanı.

Daha önce de Johns Hopkins patolojisti Timothy Amukele Uganda Üniversitesi’nde, kan taşımak için küçük bir dron yapılabileceğini gösterdi ve bu kanın tıpkı araba ile taşınıyormuş gibi değişmeyeceğini söyledi. Bu yazın başlarında, dron ile çalışan kargo şirketi Flirtey ve Amukele gemiden kıyıya dronla kan taşıdı. Dronlar ile hastane gemilerinden kan aktarımını hızlandırmak, insanların kan üzerinde araştırma yapmasını hızlandırabilir ve hastalık tanısındaki süreyi bayağı kısaltabilir.

Silikon Vadisi’nde yeni boy gösteren Zipline firması dron ile kan taşıma fikrini The Verge’e verdiği bir röportajda şu cümlelerle belirtiyor:

Zipline firmasının kurucusu ve CEO’su Keller Rinaudo’ya göre kırsalda yaşayan, izole olmuş genelde kızılderili popülasyonlara ya da adalarda yaşayan popülasyona sağlık sektöründe bir eşitsizlik hakim. Bu eşitsizliği de şehirden uzak yaşamanın getirdiği zorluklara bağlayan Rinaudo, dron ile kan naklinin bu eşitsizliklere çok daha kolay çözüm üreteceğini söylüyor.

Bu ihtiyacı karşılamak için Zipline firması bir çok ilaç firmasıyla ortak şekilde Maryland’deki bir adaya ve Washington’daki San Juan adasına kargolama işlemi planlıyor. Aynı zamanda firma Amerikan hükümetiyle beraber Ruanda’da çalışmalara başladı. Ülkenin ekonomisi ekonomik bir gelişme kaydederken Ruanda halkının düşüncelerini kesin olarak bilmemiz mümkün mü belli değil. İnsan Hakları Örgütleri ise siyasi görüşlerin ve ifade özgürlüğünün üzerinde bir takım sınırlamalar olması gerektiğini söylüyor.

Amerika’da Zipline kan ihtiyacını karşılamak için gayet iyi şekilde çalışıyor. Hızlı şekilde kırsallara kan taşımak bayağı zor bir işlem ve dronlar bu işi başarabilir. Taşınan kan ile yapılacak işlemler çok büyük sınırlara dayanıyor bu süreci hızlandırmak ise firmalara bağlı durumda.


Anılcan Kuş

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz