Çin İle ABD Denizaltı Kurtarma Tatbikatı Düzenliyor

0

Çin donanması (PLAN), Hawaii 2016 RIMPAC deniz tatbikatına, yirmi beş diğer ülkenin donanmasıyla birlikte katıldı. 14 Temmuz’da, ABD Donanması ve PLAN birlikte, RIMPAC tarihinin ilk denizaltı kurtarma tatbikatını başarıyla gerçekleştirdi. Çin-Amerikan deniz ilişkilerinde bu bir dönüm noktası.

Amerikan ve Çin’li denizciler, PLAN Tip 926 denizaltı kurtarma gemisi Changdao üzerinde, önceki gün gerçekleştirilen bir bilgisayar simülasyonundan sonra, tatbikat için toplandılar. (ABD Deniz Kuvvetleri artık, denizaltı kurtarma gemilerini kullanmıyor. Bunun yerine, denizaltılara yerleştirilen yüksek teknoloji ekipmanlara güveniyor.) Bütün ekip, birlikte LR-7’nin derin dalışını gerçekleştirdi.

LR-7 denizin altına 300 metreden fazla dalıp tek seferde batan denizaltıda görevli bulunan 18 denizciyi kurtarabiliyor. Bu arada, ABD donanma gemisi USNS Safeguard, sözde batık bir denizaltıyı 55 metre derine indirdi. LR-7 ise bir dalış gerçekleştirip başarıyla batık denizaltıya ulaştı. (Olası gerçek bir denizaltı kazasında, denizciler bağlı bulunan kabinler aracılığıyla güvenli bir şekilde su yüzeyine taşınarak kurtarılabiliyor.)

Changdao-Safeguard tatbikatı, hem operasyonun kendisi açısından, hem de Güney Çin Denizi’nde zaman zaman gergin anlar yaşayan bu iki donanma arasındaki güveni artırması açısından başarılı oldu.

LR-7; LR-7, PLAN için Birleşik Krallık’dan ithal edildi. LR-7, bir denizaltı enkazı ile birlikte tutulduğu Changdao’nun güvertesinden, Hawaii sularına aktarılıyor.
USNS Safeguard; Denizaltı Kurtarma Tatbikatında USNS Safeguard’ın görevi, 60 metre derinlikteki, sözde bir denizaltı enkazını, LR-7 ile irtibatlandırmak.
Changdao; Adını Shandong Eyaletinden alan Changdao, 300 metre derinliğe kurtarma odaları indirip, hasarlı denizaltı veya sualtı batıklarından, 18 mürettebatı kurtarabilen, 9500 tonluk, 926 Tip bir gemi. Changdao alternatif olarak, su altına 500 metre dalış yapabilen ve 18 mürettebatı bu derinlikten kurtarabilen, İngiliz yapımı derin deniz kurtarma aracı LR-7’yi de taşıyabiliyor.

Cem Mertkan

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz