Çin Aylarca Havada Kalmak Üzere Tasarlanmış, 40 Metre Genişliğinde, Güneş Enerjisiyle Çalışan Drone Uçurdu

0
659
Kanat uzunluğu 40 metre olmasına rağmen CH-T4 yaklaşık sadece 450 kilogram China Daily
Kanat uzunluğu 40 metre olmasına rağmen CH-T4 sadece 450 kilogram.
China Daily

Çin’in 40 metre genişliğindeki, 20 kilometre irtifaya çıkabilecek şekilde tasarlanmış ve günlerce havada kalabilen güneş enerjili dronu ile tanışın. Peki ama nasıl? Çok hafif gövdesi ve 8 adet elektrikli pervanesini çalıştıracak yenilenebilir enerji teknolojisiyle.

Ayrıca bu drone saatte 200 kilometre hıza kadar ulaşabiliyor.

CH-T4 gücünü 8 adet elektrikli pervaneden alarak saatte 200 kilometre hıza ulaşabiliyor ve 20 kilometre irtifaya çıkabiliyor.
China Daily

Caihong-T 4 (CH-T4), Çin Uzay Aerodinamik Akademisi (CAAA) tarafından yapıldı. Drone, çift taraflı gövde, crank tipi kanat ve ikiz kuyruğa sahip. 40 metrelik kanat uzunluğuyla Boeing 737 tipi jet uçaklarından daha geniş. Büyük olmasına rağmen sadece 450-500 kilogram ağırlığında. Bu hafifliğini de karbon fiber ve plastikten yapılmış olmasına borçlu.

CH-T4, atmosferde 20 kilometre yüksekliğe çıkabiliyor ve Mısır’ın yüzölçümüne karşılık gelen 1 milyon kilometrekarelik alan görüş mesafesine giriyor.
China Daily

Bu drone, büyüklük ve irtifa bakımından, güneş enerjili diğer bir drone olan, 76 metre kanat genişliğine sahip ve 30 kilometre irtifaya kadar çıkabilen NASA Helios Prototype’ın ardından 2. sırayı aldı. CAAA bilim adamları China Daily’e verdiği ropörtajda CH-T4’ün birkaç aylık uçuşu hedeflediğini ve insan denetimine en az seviyede ihtiyaç duyduğunu belirttiler. Ayrıca 20 kilometrelik irtifası bulutların da üstüne çıkabilme imkanı sağladığı için uçuşu sırasında nerdeyse sınırsız güneş ışığı alabilecek. Drone gece ise motorlarını çalıştırabilmek için yerleşik pillerini kullanacak.

CH-T4, yüksek irtifa ve uzun süreli dayanıklılığını çeşitli uzun vadeli teftiş ve iletişim görevlerinde kullanabilir.
China Daily

Çin uzun süreli drone projelerinde hem DARPA hem de Facebook gibi teknoloji şirketleriyle paralel çalışmalar yürütüyor. Bu gibi teknolojiler askeriyenin askeri ve terör hedeflere karşı yürüttüğü teftiş görevleri için mükemmel olanaklar sağlıyor. CH-T4 irtifasını artırarak 1 milyon kilometrekareden daha geniş bir alanda görüş sağlayabiliyor ki bu da Mısır’ın yüzölçümü demektir. Hem askeriye hem de teknoloji firmaları için bu kadar geniş bir alanı kapsamak mükemmel bir veri paylaşımı ve iletişim ağı sağlar. Bu durum uydu iletişiminin yenilenmesine ve geliştirilmesine, uçaklarla gemiler arasındaki kapsama alanının sürdürülmesine ve hatta kırsalda yaşayan Çin halkına geniş bant imkanları sağlanmasına katkıda bulunur.

Drone kullanımıyla ilgili fikirler füzesavarları öldürmeleri ve posta teslimatıyla sınırlı olmakla birlikte Caihong X ve Helios Prototype gibi geleceğin bazı önemli dronlarının yüksekte ve görünmez olmaları gece ve gündüz boyunca bilgi toplamalarını sağlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here