Çin, Donanma Teorisyenlerinin Rüyalarını Süsleyen Bir Savaş Gemisi Geliştiriyor

0
967
Çin’in mühimmat denizaltı gemisi
MÜHİMMAT DENİZALTISI
Farklı iki konik kulesi ile bu mühimmat gemisi dalgaların altında gizlenebilir veya yüzeyde yüksek hızlarda ilerleyebilir.

Çin donanması, mühimmat gemilerini dev denizaltılar gibi yeni bir yöne götürüyor. Soğuk Savaş sonrası deniz teorisyenleri, eski savaş gemilerinin gücünü, kara ve deniz hedeflerine ateş edebilecek yüzlerce füzeyi taşıyan “mühimmat gemileri” ya da savaş gemileri yoluyla yeniden yaratmayı hayal ediyorlardı. Şimdi Çin, bu rüyayı gerçeğe dönüştürecek gibi görünüyor.

Dong Wen Cai Dalga Yarıcı Savaş Gemisi
GELGİTLER VE DENİZTABANI ARASINDA

Çinli hidrodinamik uzmanı Profesör Dong Wen Cai, dalabilen savaş gemisinin düz gövdesinin ve ortasında yer alan dümen kanatlarının olduğu bir eskizini gösteriyor.

Çin’in web sitelerinde dolaşan hikayeler, (Wuhan şehir yönetimi sitesi de dahil) Çin kurumlarının devasa denizaltı mühimmat gemileri üzerinde çalışmalar yürüttüğünden bahsediyor.

Bir sualtı mühimmat gemisini önemli kılan şey ne? Büyük bir savaş gemisinin tamamını veya çoğunu batırmak, radar ve görsel iz düzeyini düşürdüğü gibi çoğu füze tehdidine karşı da korur.

Çin dalgayarıcı mühimmat gemisi
DALGA YARICI GÖVDE
Bilgisayar destekli endaze çiziminden geminin, manevra kabiliyetine ve su altındaki (ve yarı batık durumdaki) operasyonlarına imkân tanıyan kanatçıkları görülüyor. Aynı zamanda geminin kayıcı olma özelliğine de sahip olduğu anlaşılıyor.

Ortada iki kavram var. Biri, gövdesinin çoğu sualtında olan, çok hızlı ancak savunma silahları ve radar ile işlevsel bir üstyapıya sahip savaş gemisi, diğeri ise iki konik kulesi ile neredeyse tamamen batmış olan mühimmat gemisi. Her iki geminin de tam yükte yaklaşık 20.000 ton ağırlığında olması tasarımların ölçeğini önemli kılıyor.

Çin’in Dalabilen Savaş Gemisi: Mühimmat Gemisi
DALABİLEN KRUVAZÖR
Dalabilen bu savaş gemisi dört aşamadan oluşuyor: tamamen dalmış olarak, üst binayı kısmen su üstüne çıkararak, tekneyi düşük su çekiminde olacak şekilde ‘su hattına’ getirerek ve yüksek hızda kayıcı olarak çalışarak.

Raporlar, bu sualtı mühimmat gemisi için önemli tasarım ve kavram kanıtlama çalışmaları yapıldığını gösteriyor. Önde gelen gemi mühendisi Profesör Dong Wei Cai, ölüm döşeğinde bile mühimmat gemisinin tasarımında anahtar rolü olan yüksek hızlı kayıcı gövde üzerinde çalışmaya devam etti.

Gizli operasyonlarda, mühimmat gemisinin gövdesinin çoğu, radar kesitini azaltmak için geminin köprü üstü ve diğer birkaç kısmı su hattının üzerinde kalacak şekilde batırılır. Ancak mühimmat gemisi, yüksek hızlı bir deniz görev kuvveti ile yolculuk yaparken, dibinin düz olmasından dolayı yüksek hızlarda kayıcı hale gelerek sürat teknesi veya amfibik zırhlı araç gibi dalgaları yararak ilerler ve gizlenme özelliğinden yoksun kalır.

Çin mühimmat denizaltı gemisi
UÇAK GEMİSİ GRUBU
Bir mühimmat gemisi, uçak gemisi grubuna hava savunma roketlerinden kara saldırı cruise füzelerine kadar yüzlerce ek füze rampası desteği sunarken havadan gelen tehditlere karşı korunmak için uçak gemisinin hava gücüne ve savaş gemilerinin korumasına güvenebilir.

Daha geleneksel olan ikinci tasarım, şnorkeller, periskoplar ve iletişim antenleri ile donatılmış iki kulesi olan aslında bilindik tahrik sistemlerine sahip dev bir denizaltı. Yüksek hızlı yüzey gemilerine ayak uydurma ihtiyacı ve su altında yüksek hızlardaki direnç göz önüne alındığında, bu mühimmat gemisi, İkinci Dünya Savaşı’ndaki denizaltılara benzer şekilde çalışacak; Yolculuğunun çoğunluğu yüzeyde gerçekleşecek ve yalnızca savaş durumunda veya saldırı anında batacak.

Çin Denizaltı Modeli
ÖRNEK MODEL
4 metre uzunluğundaki ve 1 ton ağırlığındaki yüksek hızlı denizaltı modelinde testler yapılmış ve devlet televizyonunda bu testler gösterilmiş olsa da, modelin tamamına ait hiçbir görsel servis edilmedi. Sadece bazı kısımlarının fotoğrafları kamuyla paylaşıldı.

Çin’deki araştırma kurumları, 2011 yılından bu yana kayıcı özellikli model için açık su testleri ve denizaltı görünümlü model için de laboratuar testleri dâhil olmak üzere her iki mühimmat gemisinin alt modellerini test ediyor.

Yazan: Jeffrey Lin and P.W. Singer

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here