İşte Yapay Zeka Tüm İşlerimizi Elimizden Alana Kadar Kalan Süre

0

Robot efendilerimizi selamlıyoruz.

Yapay zeka uzmanlarının yaptığı bir soruşturmaya göre yapay zeka, işlerimizin epey büyük bir bölümünü yarım yüzyılda üstlenecek kadar iyi olacak.

Detaylar üzerinde tartışmak için epey sebep bulunsa da, yapay zekanın tahmin edilen uygulama alanları, ekonomimiz ve iş piyasamızın daha akıllı olan teknolojiye nasıl uyum sağlayacağı konusunda bizim için bir alarm zili görevi görebilir.

Oxford ile Yale Üniversitesi’ndeki araştırmacıların oluşturduğu bir takım, 2015 yılında makine öğrenimi ve sinirsel bilgi işleme konferanslarında sunum yapan 1.600’den fazla akademisyene gönderdikleri bir ankete 352 cevap aldılar.

Ankette, uzmanlardan yapay zekanın gelecekte çamaşır katlamaktan dil tercüme etmeye kadar yapabileceği belirli görevlerin tarihlerine dair olasılıklar atamaları istendi.

Ayrıca, ameliyat yapmak veya kamyon sürmek gibi belirli işleri yerine getirme konusunda makinelerin ne zaman insanlardan üstün hale geleceği konusundaki tahminleri; yapay zekanın ne zaman bütün işlerde biz insanlardan daha iyi olacağını düşündükleri; ve sosyal etkilerin ne olabileceğini düşündükleri soruldu.

Araştırmacılar daha sonra sonuçları birleştirerek, yüzde 25’lik düşük bir orandan yüzde 75’lik kesin bir orana kadar uzanan bir zaman aralığını belirleyip, çoğu uzmanın bahsini garantilediği bir orta değer noktasını hesapladılar.

Aşağıdaki tablodan sonuçları kontrol edebilirsiniz.

Akademisyenlerin çoğu, sonraki yedi yıl içerisinde biz insanların tamamından daha iyi Angry Birds oynayacak bir yapay zekanın olacağı ve on yıl içinde Dünya Poker Oyunları Seresi’ni kazanan bir yapay zekaya bahis yatırmaya başlayabileceğimiz konusunda kendilerinden epey emin görünüyorlar.

Robotların çamaşır katlama konusunda yaklaşık altı yıl içinde bizden daha iyi olma ihtimalinin yüzde 50 olduğuna bahse girebiliriz. Bu durumu, çok yakın bir zamanda strateji bilgisayar oyunu StarCraft‘ı kazanan bir yapay zeka takip ediyor.

Eğer geçiminizi sağlamak için kamyon sürüyorsanız, sadece beş yıl içinde otomatik sürücüler ile rekabet ediyor olma şansınız az, fakat sadece 20 yıl içinde yolu sürücüsüz araçlara bırakacağınızdan gayet emin olabilirsiniz.

26 yıl içinde New York Times‘ın en çok satanlar listesinde yapay zeka tarafından yazılan bir kitabı ve belki 12 yıl içinde bir top 40 şarkısını görme şansımız yüksek.

Ayrıca eğer onun akıllı davranıp, dünyayı ele geçirecek olan bir yapay zeka geliştireceğine dair bahse girecekseniz, uzmanlar makinelerin yarım yüzyıl içinde yapay zeka geliştirme ihtimallerinin zayıf olduğunu düşünüyor ve yaklaşık 80 yıl içinde ipleri ele alma ihtimallerine kesin gözüyle bakıyorlar.

Araştırmacılar, yapay zekanın sadece 50 yıldan kısa bir sürede neredeyse her şeyde daha iyi olması konusunda (bu noktada Yüksek Seviye Makine Zekası olarak tarif edilecekler) yüzde 50’lik bir olasılık çizgisi çiziyorlar. Yapay zekanın o noktada, 2140 yılı itibariyle hayal edebileceğiniz neredeyse her işi yapma ihtimali bulunduğunu düşünüyorlar.

Peki bunda uzmanlara tam olarak ne kadar güvenmeliyiz?

Soruşturmayı 2015 yılında tamamladıkları zaman, yapay zekanın Go oyununda dünya şampiyonunu yaklaşık 12 yıl içinde yenme ihtimalinin ortalamada sadece yarım olduğunu tahmin ettiklerini bilmek, yardımcı olabilir.

Google’ın DeepMind AlphaGo yapay zekasının, üç karşılaşmalık bir dizinin ilkinde dünya şampiyonu Ke Jie’yi yendiğine dair gelen son haberler ile birlikte, artık bu becerinin yüzde 100 oranda sonuçlandığını söyleyebiliriz.

Bu yüzden akademisyenlerin basitçe, yaptıkları tahminlerde biraz tutucu olabildiklerini söylemek mümkün. Ek olarak, Asya’daki uzmanlar ortalamada Kuzey Amerika’daki uzmanlara göre yapay zekanın ilerleyişinin çok daha hızlı gerçekleştiğini söylüyorlar. Bu durum, kültürün tahmin etme yeteneğimizi etkileyeceğini öne sürüyor.

Bazı meslekler ve hünerler şüphesiz ufukta olsa da, yapay zekanın 45 yıl içinde neredeyse her şeyde muhtemelen iyi olacağını söylemek büyük bir farz ediş.

MIT Technology Review sitesinde yayınlanan bir makalede, “gelecekteki 40 yıl içinde” diye başlayan herhangi bir tahminin niçin alarm zili çalması gerektiği üzerine ilgi uyandıran bir görüş ortaya atılıyor: bu ayrıca, herhangi bir kişinin mevcut meslek süresini dışta tutan, tek meslek hayatının uzunluğu durumunda.

Diğer bir deyişle, bazı şeyler için gereken teknolojik gelişmelerin bizim zamanımızdan sonra gerçekleşmesini hayal ediyoruz ve bu konuda iyimser olmaya eğilimliyiz.

Araştırma, ön yayın sitesi arXiv.org‘ta mevcut, bu yüzden henüz hakem denetimi yapılmadı.

Detaylar hâlâ tartışmaya açık olsa bile, zaman geçtikçe, teknolojinin en azından ortalama bir insandan daha iyi bir iş yapacağı konusunda hiç kuşkumuz olmayabilir.

Araştırmacılar şöyle yazıyor: “Tekil buluşlar tahmin edilemez olsa da, pek çok alanda (bilgisayar donanımı, genom bilimi, güneş enerjisi de dahil) araştırma ve geliştirme bakımından daha uzun dönemde gerçekleşen ilerlemeler etkileyici biçimde devamlı oldu.”

Geçenlerde ABD’deki bir çift iktisatçının kararlaştırdığı gibi, endüstrideki belirli alanlarda önemli etkilerin meydana gelmesini beklememiz lazım.

Bu durum, ekonomilerin çökeceğini ve küresel işsizlik yaşanmasını bekleyebileceğimiz anlamına da gelmiyor; tarihe baktığımızda teknoloji, yok ettiğinden daha fazla iş oluşturuyor.

Birkaç on yıl daha geçmesini bekleyin, o zaman yapay zekaya bizim ne yapmamız gerektiğini düşündüğünü sorabiliriz.

 

 

 

 

ScienceAlert

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz