Çin Dünya’nın İlk ‘Orman Şehri’ni Resmî Olarak İnşa Etmeye Başladı

0

Rüya gibi.

Kirlilik ile mücadele için oluşturulan dünyanın ilk ‘Orman Şehri’, şu an Çin’in Guangxi ilindeki Liuzhou’da yapım aşamasında bulunuyor.

Tüm dünya çapında yeşil projeler geliştiren bir takım olan Stefano Boeri Architetti tarafından tasarlanan geleceksel Orman Şehri, yaklaşık 30.000 kişilik bir topluluğa ev sahipliği yapacak.

Şehir yeşillik ile kaplanacak ve bunların içinde, hep birlikte yıllık olarak neredeyse 10.000 ton karbondioksit ve 57 ton kirletici emen ve yaklaşık 900 ton oksijen üreten 100’den fazla türden oluşan yaklaşık 1 milyon bitki ve 40.000 ağaç bulunuyor.

Sonuç olarak Orman Şehri, bölgedeki ortalama hava sıcaklığını azaltmaya, yerel hava kalitesini artırmaya, gürültü engelleri oluşturmaya, doğal yaşam alanları üretmeye ve yerel biyolojik çeşitliliği geliştirmeye yardımcı olacak.

Stefano Boeri Architetti

Liuzhou Orman Şehri kendi kendine yetecek ve jeotermal ile güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynakları ile çalışacak.

Şehir ayrıca tamamen birbirine bağlı olacak ve ticâri bölgeler, yerleşim alanları, dinlenme alanları, bir hastane ve iki okul içerecek. Orman Şehri, Liuzhou şehrine elektrikli araçlar için hızlı bir ray hattı ile bağlı olacak.

Stefano Boeri Architetti

Liuzhou Belediyesi Şehir Planlama Bölümü, Liuzhou’nun kuzey bölümünde bulunan Liujiang Nehri boyunca kurulu olacak olan 175 hektarlık Liuzhou Orman Şehri için tasarım talimatı verdi.

Stefano Boeri Architetti

Proje Çin’de yüksek bir profile sahip ve eğer başarılı olursa, ülke ve dünya çapındaki başka bir yerde yeşil şehir tasarımı için bir örnek oluşturacak. Projenin 2020 yılında tamamlanması tasarlanıyor.

 

 

 

 

Futurism

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz