Çin Gösterdiğinden 1 Milyar Ton Daha Fazla CO2 Yayıyor

0

Bu miktar, Almanya’nın yıllık salımlarının tamamından daha fazla.

Geçen yıllarda Volkswagen’in dizel araçlarının ürettiği kirletici miktarı üzerine uzun süredir devam eden aldatmacadan kaynaklanan tahmini ölüm sayısı üzerindeki bir raporu göstermiştik. Şirketin salım testinde hile yapmaya karar vermesi üzerine olan tartışma, simgesel araba üreticisine tamir edilemez zararlar vermişti; fakat karşılaştırma yapacak olursak, o olay bunun yanında hiçbir şey.

Çin, The New York Times‘taki tartışmalı bir rapora göre kendi sera gazı salımları konusunda samimi olmaktan çok uzakmış ve bu konudaki hata payı şok edici. Çin’in, yetkililerin itiraf ettiğinden yılda yüzde 17’ye kadar daha fazla kömür yaktığı tahmin ediliyor ve ülkenin devasa boyutu göz önüne alındığında, bu tutarsızlık, sayısal bir dikkatsizlikten çok daha fazlası; bu, kendi içinde devasa bir kirlilik sorununa işaret ediyor.

Doğal Kaynakları Koruma Kurulu danışmanı Yang Fuqiang, The New York Times‘tan Chris Buckley’a şöyle söylüyor: “Bunun büyük bir etkisi olacak, çünkü Çin düşündüğümüzden çok daha fazla kömür yakıyormuş. Hayal ettiğimizden çok daha büyük bir salıcı olduğu ortaya çıktı. Bu durum, Çin’in hava kalitesinin neden bu kadar kötü olduğunu açıklamaya yardımcı oluyor ve ayrıca ulusal liderlerin bunu ciddiye almasını daha kolay hale getirecek.”

Çin’in yıllık salım tutarsızlığın boyutu (tek başına Almanya’nın tamamının bir yılda ürettiği sera gazı salımlarından daha fazlasına eşit olduğu söyleniyor), ulusal liderlerin salım sorunlarının ciddiyetini kavramasını kolaylaştırabilir fakat aynı zamanda genel olarak salım hedeflerine ulaşma sorununu çözmeyi önemli oranda daha zor hale getirecektir (özellikle tereddütlü, değiştirilebilir saymanlık ihtimalini vurguladığından).

Belki de en dikkat çekici olan şey, Çin’in yıllık kirlilik verisi üzerindeki yeni verilerin açıklığa kavuşma şekli:

Çin’in istatistik kurumu tarafından tantanasız şekilde yayınlanan bir enerji istatistik yıllığında görünen veriler, kömür tüketiminin özellikle son yıllarda olmak üzere 2000 yılından beri eksik değerlendirildiğini gösteriyor … Düzeltmenin boyutunu gösteren yeni rakamlar, Çin’in 2012 yılındaki kömür tüketimine yaklaşık 600 milyon ton [544 milyon ton] ekliyor; bu miktar, Birleşik Devletler’in yıllık olarak kullandığı toplam kömürün yüzde 70’inden fazlasına eşdeğer.

Çinli bilim insanları, yayınlanan yeni rakamların dallanmaları ile ciddi şekilde ilgileniyorlar.

Xiamen Üniversitesi’ndeki Çin Enerji Ekonomileri Araştırması Merkezi’nin yöneticisi Lin Boqiang şöyle söylüyor: “Bu durum pek çok şaşkınlığa sebep oldu. Temel verilerimizin düzeltilmesi gerekecek ve uluslararası kurumların da kendi verilerini düzeltmesi gerekecek. Bu zahmetli bir şey çünkü pek çok tahmin ve vâât, önceki verilere dayanıyor.”

 

 

 

 

ScienceAlert

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz