Çin, Turistlere Yönelik Bir Uzay Aracı Planlıyor

0

go

Atmosferde yeterince yükseğe çıktığınızda uzay sınırına ulaşırsınız. Sizi atmosferde yukarıya taşıyan bir uzay aracı için atmosfer inceldikçe geleneksel uçuş yöntemleri zorlaşır ve hatta imkansız hale gelir. Uzaya gidebilmek için rokete ve mekiğe ihtiyaç var. Tıpkı Virgin Galactic şirketine ait White Knight Two mekiğinden fırlatılan Space Ship Two isimli uzay aracında olduğu gibi roketin mekiğin alt kısmından ayrılması ya da yerdeki bir platformdan atılması gerekir. Devlet destekli bir Çin firması ekstra parçalardan kurtulmak istiyor. Bu amaçla roket gibi fırlatılan fakat dünyaya bir mekik şeklinde dönebilen komple bir işlem üzerindeki çalışmalarını tamamlamış bulunuyor.

New Scientist dergisi:

Çin Fırlatma Aracı Teknolojileri Akademisi ekip lideri Han Pengxin şunları diyor: “Araç tıpkı bir roket gibi dikey olarak havalanacak ve yerden ya da araç içerisinden herhangi bir müdahaleye gerek duyulmadan otomatik şekilde piste iniş yapacaktır.”. Yakıt olarak sıvı metan ile sıvı oksijen kullanılacak. Han’ın ekibi iki ayrı roket tasarımı yaptı. İlki yaklaşık 10 tonluk bir ağırlığa ve 6 metrelik kanat genişliğine sahip. Han’a göre bu ilk roket beş kişiyi 6 Mach hızında uzayın resmen başladığı 100 kilometrelik yüksekliğe çıkarabilecek ve yer çekiminden kurtulmak yaklaşık 2 dakika sürecektir. Buna karşın 100 tonluk ağırlığı ve 12 metrelik kanat genişliğiyle diğer roket ise 20 kişiyi 8 Mach hızında 130 kilometreye taşıyabilecek ve yer çekiminden kurtulmak yaklaşık 4 dakika alacaktır. Küçük uyduları yörüngelerine oturtabilmek adına bu genişlikteki uzay araçlarının hızlı olmaları gerekir. Bu hıza ise aracın üst kısmına monte edilecek küçük bir roket eklentisiyle ulaşılabilir. Roketin yük taşıma kapasitesi de turistlerin bilet masraflarını azaltacaktır. Han’ın ekibi aynı zamanda minimum 50 uçuşta yeniden kullanılabilecek bir mekik tasarlamak istiyor.

Han’a göre uzay uçuşları 200.000 ile 250.000 $ aralığında olacaktır. Bu fiyat ve süre Virgin Galactic şirketinin sunduğu fiyatla ve süreyle hemen hemen aynı seviyede.

Space Ship Two, bir önceki Space Ship One ya da NASA’ya ait X-15 roketi gibi yukarı atmosfere kadar çıkmak yerine Çin’in uzay aracı yerden dikey olarak fırlatılacak. Tıpkı Sovyet Rusya’daki benzeri Buran adlı eski mekikte olduğu gibi. Hava Kuvvetlerinin insansız aracı X-37 ve Sierra Nevada şirketinin insansız aracı Dream Chaser, yerçekimli ortamdan çıkınca ek motorların gövdeden ayrıldığı roketlerin üzerinde uzaya çıkacak şekilde tasarlanmış. (Bu arada Birleşmiş Milletler, kendi uzay programını geliştiremeyen ülkelere uzayla ilgili altyapısını açan ilk uzay görevi için Dream Chaser mekiğini seçmiş).

Shuttle veya X037B modelinden farklı olarak Çin’in uzay aracı tüm yakıtı bünyesinde barındıracak. Bu konsept ek roketleri kapsam dışında bırakıyor. Daha büyük bir uzay aracında tek bir ek roket bölmesi olacak ve bu bölme uzaya kadar araçla birlikte seyahat edecek.

Şu anda uzaya kadar gidebilen en başarılı araç askeri bir robot. Space Ship One aracının atmosfere çıkacağı tarihten itibaren on yıl boyunca Virgin Galactic firmasının ödeme yapan müşterilerine, dikey fırlatmanın getirdiği engelleri yaşatmaması gerekiyor. NASA’nın uzay araçları emekliye ayrılmadan önce yaklaşık otuz yıl boyunca çalıştılar ve her fırlatmada ek roketlerden yararlandılar. Gelecek on yılın sonunda aracın gövdesinde bulunan yakıtla uzaya çıkabilmeyi amaçlayan yeni program, önemli olmakla birlikte henüz kanıtlanmamış iyimser bir fikir.


Çeviren : Hür Doğuş Yıldızlı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz