Çinli Bir Adam, Çoraplarını Her Gün Kokladıktan Sonra Hastanelik Oldu

0

Herkesin, muhtemelen başkalarına mantıksız gelen, tuhaf ve kendine özgü huyları olabilir. Fakat Çinli bir adamın her gün yaptığı tuhaf bir hareket, kendisinde ciddi bir sağlık tehlikesi ortaya çıkarmış.

Raporlarda, söz konusu kişinin 37 yaşında Peng isimli bir adam olduğu; tuhaf bir adet edinerek, her gün işten geldikten sonra giydiği kirli çorapları kokladığı yazıyor.

Bu durum size biraz acayip (ve itici) geliyor olabilir, fakat herkesin zevki kendinedir, değil mi? Ancak hayır.

Peng’in kendi ayak kokusunu kontrol etmeye yönelik ilginç tutkusu, ona zararsız bir alışkanlık gibi görünmüş olabilir; fakat, durumun tam tersi olduğu ortaya çıkmış.

Çin’in Fujyan eyaletinde yer alan Cankjo (Zhangzhou) şehrinde yaşayan Peng; şiddetli göğüs ağrısı nöbeti, zor nefes alma ve öksürme şikayetleriyle hastaneye gitmiş.

(Pear Video)

Doktorlar, kendisine zatürre şüphesiyle işlem yapmışlar fakat belirtiler devam edip, hastanın durumunda iyileşme olmayınca daha detaylı inceleme yapan doktorlar; Peng’in akciğerlerinde ciddi bir mantar enfeksiyonu oluştuğunu görmüşler.

Doktorlar Peng ile görüştükten hemen sonra, kendisinin günlük çorap koklama töreninden haberdar olmuşlar ve koydukları akciğer mantar hastalığı teşhisinin; Peng’in pis çoraplarının nemli liflerine yerleşen mantar sporlarının solunmasıyla ortaya çıkmış olabileceğini fark etmişler.

Yerel haberlere göre Peng, “giydiği çorapları koklama bağımlısı” haline geldiğini itiraf etmiş. Peng’in ilginç huyunun, onun göğüs enfeksiyonunun kesin kaynağı olduğunu kanıtlamak zor olsa da; doktorlar, bunun en mantıklı açıklama olduğuna karar vermişler. Ayrıca Peng’in yetersiz miktarda uyuması sebebiyle bağışıklık sisteminin zayıflaması, enfeksiyonu daha şiddetli hale getirmiş olabilir.

Peng’in doktorlarından biri olan ve Cankjo’daki 909 Hastanesi’nde çalışan Mai Cuanying, Pear Video sitesine şöyle açıklamış: “Hastanın çocuğuna baktığı için yeterli miktarda uyumamış olması, bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açmış olabilir ve bu enfeksiyonun sebeplerinden biri bu olabilir.”

Peng, enfeksiyon teşhis edildiğinde hastaneye yatırılmış ve tedavi altına alınmış. Neyse ki, çorap koklayan adamın tamamen iyileşmesi bekleniyormuş.

Bizim yapabileceğimiz tek şey, kendisinin başına gelen bu olayın, ilginç alışkanlığını yeniden düşünmesine yardımcı olması; ayrıca belki artık, diğer insanlar da kendi hayatlarında yaptıkları bazı tercihleri yeniden düşünebilirler.

Enfeksiyon haberlerinin, Çinli sosyal medya sitesi Weibo‘da yayılmasının ardından; Peng’in, çorap koklama huyu olan tek kişi olmadığı netlik kazanmış.

Bir kullanıcı şöyle yorum yapmış: “Hadi be! Belki de çoraplarımı bütün gün giydikten sonra onları koklamayı bırakmalıyım!”

Kulağa harika bir fikir gibi geliyor.

 

 

 

 

ScienceAlert

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz