Çip savaşları kızışıyor

0

Çinli üretici Huawei, ABD’nin kısıtlamalarına rağmen yükselişini sürdürüyor. Hatta son dönemdeki yükselişinin en büyük sebeplerinden birinin bu kısıtlamalar ve ambargolar olduğu söylenebilir.

 

Huawei Technologies ve ortağı Semiconductor Manufacturing International Corp. halihazırda çip üretiminde belli ölçüde ABD ekipmanlarını kullanıyor olsa da hızlı bir dönüşüm içindeler.

Çin teknoloji devi Huawei, ABD’nin baskısına karşı koymak için çip tedarik zincirini güçlendirmeye devam ederken bir yandan Şangay’da devasa bir yarı iletken ekipman araştırma ve geliştirme merkezi inşa ediyor. Nikkei.com’un haberine göre firma bu tesiste; Applied Materials, Lam Research, KLA ve ASML gibi önde gelen küresel çip üreticileriyle çalışan çok sayıda mühendisi cazip maaşlarla işe aldı.

ABD’nin getirdiği kısıtlamalar, birçok Çinli çip üreticisini mümkün olan her yerde yerel alternatifler aramaya itti. Nitekim Çin’in önde gelen yarı iletken ekipman tedarikçisi Naura’nın geliri, 2018’den bu yana dört kattan fazla arttı ve 2024 için de yeni bir rekor rapor etmesi bekleniyor. Benzer şekilde Huawei de ABD’nin baskısına, yurt içi tedarik imkânlarını agresif bir şekilde güçlendirerek yanıt verdi.

Ar-Ge üssünün tamamı için toplam yatırım, Şangay hükümetine göre yaklaşık 12 milyar yuan’a (1,66 milyar dolar) ulaşacak ve kampüs yaklaşık 224 futbol sahası büyüklüğünde olacak. Huawei’nin 2023’teki Ar-Ge harcamaları ise toplam gelirinin %23,4’ünü oluşturan 164,7 milyar yuan (22,7 milyar dolar) gibi bir seviyeye ulaştı.

Yeni nova 12s ve nova 12 SE

Son dönemde özellikle cep telefonu arenasındaki iddialı modelleriyle öne çıkan Huawei, yeni çıkan nova 12 ailesi, s (120 Hz ekran yenileme) ve SE (90 Hz ekran yenileme) modelleriyle de bu çıkışını sürdürecek gibi. Orta-üst segmentte yer alan telefonlar 256 GB depolama alanı ve 8 GB bellekle donatılmış.

HUAWEI nova 12s ve nova 12 SE, önceki nova serisi akıllı telefonlarda bulunan ikonik Star Orbit Ring tasarımını kullanmış. Evrenin kozmik düzeninden ve uyumundan ilham alan Star Orbit Ring, üst düzey işçiliğiyle öne çıkıyor. Yeni nova ailesi telefonlar özellikle selfie performansı açısından dikkat çekici. Nitekim nova 12s, aynı fiyat aralığındaki akıllı telefonlar arasında en yüksek çözünürlüklü ön kameralardan birini sunuyor (60 MP Ultra Geniş Selfie). Böylece kullanıcılar, 100° ultra geniş açısı sayesinde daha büyük grup fotoğrafları çekerek sevdikleriyle değerli anılarını çerçeveleyebilecek veya dağlık manzaralar veya parlak şehir silüetleri gibi geniş arka planları öne çıkararak selfie çekebilecekler.

Huawei nova 12 SE, orta-üst sınıfın iddialı seçenekleri arasında.

Başarılı ön kamera teknolojisi, çok yönlü çekim modları sunan 50MP Ultra Vision ana Kamera ve 8MP Geniş Açılı Makro Kamera gibi ana kamera modülleriyle el ele gidiyor. Daha fazla bilgi için:

https://consumer.huawei.com/tr/phones/nova-12s/

https://consumer.huawei.com/tr/phones/nova12-se/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz