Tahtın Yeni Sahibi

0

Huawei, son dönemde cep telefonu kamerası alanında kalite çıtasını belirleyen üretici durumunda. Nitekim kısa süre önce piyasaya sürülen Huawei Pura 70 Ultra da bu geleneği koruyor.

Huawei’nin karşı karşıya kaldığı ambargolar yüzünden küçülmeye gitmek yerine tam tersine daha büyük hedefler ve yatırımlarla pazar paylarını büyütmesi ve bunu neredeyse faaliyet gösterdiği her alanda yapması endüstri analistlerini şaşırtmaya devam ediyor. Nitekim Counterpoint Research’e göre 2024 yılının ilk altı haftasında en iyi performans gösteren akıllı telefon markası olan Huawei’nin (ve özellikle de şirketin önceki amiral gemisi modeli P60 Pro’nun) Apple’ın 2024 yılı içindeki düşüşünün sebepleri arasında olduğu tahmin ediliyor.

Nitekim P60 Pro çok iyi bir telefondu ve çıkışından bu kadar kısa bir süre sonra firmanın kamera özellikleri ondan çok daha iyi bir model çıkabilmesi pek mümkün görünmüyordu. Gerçekten de bizzat test ettiğimiz ve test sonuçlarını sizinle paylaştığımız P60 Pro her kategoride etkileyici sonuçlar elde etmişti. Kaldı ki DXOMARK da birincilik koltuğunu P60 Pro’ya teslim etmişti. Öte yandan DXOMARK’ın güncel testlerine bakılırsa koltuğun daha doğrusu tahtın yeni bir sahibi var: Huawei Pura 70 Ultra.

Huawei, Pura 70 Ultra’da devrim niteliğinde Ultra Aydınlatma Pop-Out Kamera ile geri çekilebilir bir kamera yapısını tanıttı. Bu sistem; gelişmiş dönme iletim sistemi sayesinde çekim sırasında kamera otomatik olarak genişleyerek iç kamera yapısında daha fazla alan yaratıyor.

Peki nedir şu DXOMARK?

2008 yılında faaliyete başlayan DXO Laboratuvarları, o zamandan beri görüntüleme teknolojileri testi konusunda endüstri standardı olarak faaliyet gösteriyor (dxomark.com). 2019 yılında DXOMARK adını alan şirket, testlerde ortaya koyduğu tekrarlanabilirlik ve bilimsel yaklaşımla diğer pek çok optik aygıt gibi cep telefonları kameraları için de en sık başvurulan otorite konumunda. DXOMARK listesinde toplamda aldığı 163 puanla en yakındaki rakibine ciddi bir fark atan Huawei Pura 70 Ultra, önceki model olan Mate 60 Pro Plus’ı 6 puan, 6. sıradaki Apple iPhone 15 Pro Max’i ise 9 puan geçmeyi başardı. Bu zorlu testler için hem laboratuvar hem de gerçek dünya testlerinden oluşan çekimlerde, telefon başına 2600’den fazla fotoğraf çekildiğini belirtelim. Huawei Pura 70 serisinde Pura 70, Pura 70 Pro ve Pura 70 Ultra olmak üzere 3 model bulunuyor. Bu üç model arasında başta ekran, kamera ve renk seçenekleri olmak üzere çeşitli farklılıklar var. Bu yazıda serinin en üst modeli olan Pura 70 Ultra’yı inceliyoruz.

Huawei Pura 70 Ultra, kapalı alanlarda ve loş ışıktaki başarısıyla dikkat çekiyor (13 mm geniş açı).
54 mm
Pura 70 Ultra’daki 1 inçlik sensör, optik imaj sabitleme ve 3,5x optik zum başarılı yazılım özellikleriyle birleşince yüksek bir tele performansı elde ediliyor (270 mm).

Pura 70 Ultra’daki kameraların özellikleri

Pura 70 Ultra’daki kamera bölümünün üçgen formlu olduğunu görüyoruz. Huawei buna “Süper Sembol” diyor. Ana kameranın 50 MP çözünürlüklü 1″ sensörünün bu başarıda önemli bir rol oynadığını söyleyebiliriz. Zira bu büyüklükte bir sensöre genelde sadece kompakt fotoğraf makinelerinde rastlıyoruz. Gerçekten de sensör boyutu pek çok açıdan nihai sonuca etki ediyor. Sensör üzerindeki minik algılayıcıların arasındaki boşluk daha fazla olunca daha düşük bir kumlanma (noise) ve daha yüksek bir düşük ışık performansı elde ediliyor. Ek olarak 24,5 mm’lik f/1.6-4.0 diyafram açıklığına sahip olan lens son derece parlak. Diğer bir deyişle lensin ışığı çok iyi kullanabilmesi sayesinde daha hızlı enstantaneler elde edilebiliyor. Bu da el titremesi yüzünden çekilen fotoğrafların bulanık çıkmasını engelliyor ve neredeyse her ışık şartlarında aydınlık ve keskin fotoğraflar çekmenizi sağlıyor. Burada eklememiz gereken önemli bir özellik de kameradaki sensör kaydırmalı optik imaj sabitlemesi. Kısaca sensör el hareketinizin tersine hareket ederek el titremesini dengeliyor ve titreşimsiz bir çekim mümkün oluyor.

Ultra geniş açı kamera (13 mm’ye denk geliyor), 40 MP çözünürlüğe ve f/2.2 diyafram açıklığına sahipken Tele lens (90 mm’ye denk geliyor) 50 MP çözünürlüğe, f/2.1 diyafram açıklığına ve optik imaj sabitleme özelliğine sahip. Yüksek zum ile yapılan çekimlerde (gerek optik gerekse dijital) neredeyse tüm telefonlarda önemli bir kalite düşüşü yaşanırken Pura 70 Ultra bu konuda oldukça başarılı. 3,5x, f/2.1 tele lens hem bolca ışık topluyor hem de yüksek çözünürlük ve optik imaj sabitleme sayesinde dijital zuma geçiş yaptığınızda bile elde ettiğiniz fotoğraflar baskı kalitesinde olabiliyor. Bu noktada Pura 70 Ultra’nın süper makro modunu özellikle vurgulamak gerek. Zira makro lensin de parlak olması sayesinde mikroskobik dünyaların sizi beklediğini söylersek yanlış olmaz.

Huawei Pura 70 Ultra’daki süper makro modu sayesinde son derece parlak ve keskin makro fotoğraflar çekebilirsiniz.

13 MP çözünürlüklü f/2.4 diyafram açıklığına sahip geniş açı ön kamera Ağır Çekim Selfie, Akıllı Görüş Alanı, Akıllı Göz İzleme, Portre, Panorama, AR Lens, Hızlandırılmış, Hareketli Resim, Filtre, Çıkartmalar, Gülümseme Yakalama, Ayna Yansıması, Ses Kontrolü ve Zamanlayıcı gibi çekim modlarına sahip.

Çoklu kamera özelliği

Huawei Pura 70 Ultra’daki ilginç kamera özelliklerinden biri de çoklu kamera özelliği. Bu özellik sayesinde süper cihaz olarak tanımlanmış yakındaki Huawei telefonlar da çektiğiniz sahneye dahil olabiliyor ve aynı anı farklı kameralarla çekebiliyorsunuz. Huawei ekosistemini geliştirmek için tasarlanan ve oldukça başarılı bulduğumuz bu özelliği, özellikle hareketi ve doğa sporlarını sevenlerin mutlaka denemesi gerekiyor. Telefonda çok hoşumuza giden bir başka kamera özelliği de Açıklık (bokeh) modu oldu. Arka ve ön plandaki objeleri bulanıklaştırarak istediğimiz belli bir objeyi öne çıkaran bu çekim modunda sanal açıklık (dijital olarak ayarlanıyor) ve fiziksel açıklık (diyafram açıklığı) ayrı ayrı elle ayarlanabiliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ultra Hızlı Anlık Çekim

Pura 70 Serisi’nde desteklenen Ultra Hızlı Anlık Görüntü, kameranın donanım yeteneklerini özel YZ algoritmaları ile birleştiriyor. Kamera sensöründe aynı görüntünün uzun ve kısa pozlamada yakalanıp birleştirilmesiyle; görüntü HUAWEI XD Hareket Motoru tarafından ayarlanarak keskin ve ideal pozlamaya sahip bir görüntü elde ediliyor. Bu özellik sayesinde hızlı bir şekilde kaliteli fotoğraf çekebildiğiniz için hayatın akışı için aniden ortaya çıkabilen ilginç anları kolayca yakalayabiliyorsunuz. Tüm bu özellikleri bir araya getirince, otomobil yarışları, evcil hayvanların tepkileri ya da çocuk fotoğrafları gibi normalde kaydedilmesi zor anları büyük bir beceriyle yakalamışçasına ölümsüzleştirmek mümkün.

Teknik özellikler

16 GB bellek ve 512 GB depolama alanıyla donatılan Pura 70 Ultra (8,4 mm incelik, 226 gr ağırlık), 6,8 inçlik LTPO OLED ekrana (2844 x 1260 piksel, 460 ppi) sahip. Bu ekranın tazeleme hızı 1-120 Hz arasında otomatik olarak değişebiliyor. Böylece görece düşük bir pil tüketimi ve kaliteli görüntü sağlanıyor. Kristal Zırhlı Kunlun cam sayesinde %300’e kadar daha yüksek çizilme direnci sunan ekran, dinamik kullanıcıların yüksek temposu dikkate alınarak üretildi. IP68 sınıfı toz ve su dayanıklılığı sunan telefon, 100 W gücünde bir şarj adaptörüyle geliyor. Oldukça güçlü olan bu adaptör, sadece telefonunuzu değil dizüstü PC’nizi de çalışma sırasında aynı anda şarj edebilir.

Google servisleri ve diğer uygulamalar

HUAWEI EMUI 14 ile artık Google uygulamaları doğrudan AppGallery üzerinden, ekstra bir işleme gerek kalmadan yüklenebiliyor. Diğer bir deyişle artık sanal cihaz kurulumu gerekmiyor ve Google uygulamaları doğrudan cihaz üzerinden çalışıyor. Google Play’e doğrudan AppGallery üzerinden aratılarak ulaşılabiliyor ve istenen her uygulama yüklenebiliyor hatta WhatsApp doğrudan Google Drive üzerine yedeklenebiliyor. Şu anda YouTube başta olmak üzere Google servisleri ve Facebook, X ve Spotify başta olmak üzere 30 uygulama doğrudan destekleniyor. Bunlar haricindeki diğer tüm uygulamalar istenirse AppGallery üzerinden Google Play araması yapılarak, doğrudan Google Play üzerinden cihaza indirilip kullanılabiliyor. Bu aşamada GBox yüklenmesi istenebilse de GBox da artık farklı çalışıyor. Herhangi bir üçüncü taraf buluta veri gönderilmesine gerek kalmadan doğrudan ve sadece cihaz üzerinde çalıştığı gibi; yüklenen uygulamalar GBox içine değil doğrudan telefona yükleniyor.

Sonuç

Test çekimlerimizde tüm kategorilerde Huawei Pura 70 Ultra’nın belli bir zayıflık olmadan üst düzey bir optik kalite ortaya koyduğunu söyleyebiliriz. Nitekim zorlu ışık şartlarında üstelik 3,5 zum ile yaptığımız çekimlerde bile tatmin edici sonuçlar elde ettik. Kullanılan donanımın üst düzey olması bir yana P70 Pura’da yazılımsal olarak da çok iyi iş çıkaran Huawei, fotoğraf ve video çekimleri konusunda kaliteden ödün vermek istemeyen kullanıcıları mutlu edecek bir telefon sunuyor. Eğer çektiğiniz fotoğrafları ya da videoları görüntülediğiniz monitör ya da TV HDR özelliğine sahipse Huawei Pura 70 Ultra’nın ne kadar iyi bir iş çıkardığını daha iyi görüyorsunuz.

Faha fazla bilgi için:

https://consumer.huawei.com/tr/phones/pura70-ultra/

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz