Çocukların Doğayla Bağ Kurması İçin Dışarıda Tek Başlarına Etkinlik Yapmaları Gerekiyor

0
Meritt Thomas/Unsplash

Geçen hafta yayımlanan yeni bir çalışmada balıkçılık, doğa yürüyüşü veya dışarısını keşfetme gibi yalnız yapılan faaliyetlerin, çocuklar ile doğa arasında güçlü bağlar oluşturmada kilit önem taşıdığı bulunmuş. Bu gibi faaliyetler; çocukları hem dışarıda olmanın keyfini çıkarmaya, hem de orada rahat hissetmeye teşvik ediyor.

Araştırmacılar bağımsız şekilde gerçekleştirilen bu faaliyetlere ek olarak, sosyal faaliyetlerin de çocuklar ile doğa arasındaki bağı güçlendirebileceğini bulmuşlar.

Bulgular, çocukların dışarıda zaman geçirmekle bağlantılı zihinsel ve fiziksel kazançlar edinmesine yardımcı olabilir. Araştırmacılar, günümüzdeki genç nesillerin doğayla olan bağının eskiye göre daha zayıf olabileceğini belirtiyor.

Çalışmanın yazarı ve North Carolina State Üniversitesi’nin Park, Rekreasyon ve Turizm Yönetimi Bölümü’nde yardımcı profesör olan Kathryn Stevenson şöyle söylüyor: “Doğa ile güçlü bir bağ kurmak için, çocuklara doğada yalnız olma veya doğayla kişisel açıdan bağ kurabilecekleri şekilde onu deneyimleme fırsatı sağlamalısınız. Fakat bunu yaparken de, akranlar veya yetişkinler ile gerçekleştireceğiniz sosyal deneyimlerle bunu pekiştirmelisiniz.” Bu sosyal faaliyetlerin de doğa yürüyüşü, spor, kampçılık, izcilik, gezinti olabileceği belirtiliyor.

North Carolina State Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz