Çok Fazla Şeker Tüketmek, Uzun Vadeli Sorunlara Yol Açıyor

0
1
Fotoğraf: Amit Lahav/Unsplash

Queensland Teknoloji Üniversitesi’nin öncülüğünde fareler üzerinde yürütülen ve Frontiers in Neuroscience bülteninde yayımlanan yeni bir çalışmanın sonuçlarına göre, çok fazla şeker tüketen çocukların obez olma, hiperaktif olma ve bilişsel yönden zayıflama yaşama tehlikesi daha yüksek.

Çalışmadaki farelere günlük olarak çok daha düşük sukroz dozu verildiğinde, şeker tesirli kilo alımı ve diğer sağlık sorunlarında tehlikenin azaldığı görülmüş. Sonuçlar, Dünya Sağlık Örgütü’nün insanların tükettiği şeker miktarını azaltması yönündeki çağrısını destekliyor.

QTÜ’de sinirbilim profesörü ve çalışmanın öncü yazarlarından biri olan Selena Bartlett, 60’tan fazla ülkede pek çok çocuk, genç ve yetişkinin, Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği miktardan (kişi başına günde 25 g) en az dört kat daha fazla şeker tükettiğini söylüyor.

“Şekerin gençler ve yetişkinler üzerindeki uzun vadeli etkilerinin araştırılması bakımından daha fazla çalışma yapılması gerekiyor fakat bizim fare modelinde elde ettiğimiz sonuçlar çok umut verici” diyor Bartlett.

“Son bulgular, yetersiz beslenme alışkanlıklarından kaynaklanan obezlik ve dürtüsel davranışların, işlenmiş gıda ve meşrubatların daha da aşırı tüketilmesine yol açtığını gösteriyor. Fakat aşırı şeker tüketiminin bilişsel süreçlerde ve hiperaktiflikte meydana getirdiği, ergenlikte başlayan uzun vadeli etkiler bilinmiyor”

“Bizim çalışmamız, kilo alımını önemli oranda artıran derecede uzun vadeli şeker tüketiminin (deneye beş haftalıkken başlayan farelerde 12 haftalık bir süre boyunca), sinir sisteminde yeniliğe cevap olarak anormal ve aşırı bir uyarım meydana getirdiğini gösteriyor. Bu tüketim, olaysal ve uzamsal belleği de değiştiriyor. Sonuçlar, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluklarında bildirilen sonuçlara benziyor.”

Queensland Teknoloji Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here