COVID-19 Aşısı Olan Annelerin Sütleri, Hastalıkla Savaşan Antikorlar İçeriyor

0
174
Fotoğraf: Hollie Santos/Unsplash

Florida Üniversitesi’nde yürütülen yeni bir çalışmaya göre emziren ve COVID-19’a karşı aşılanan annelerin sütleri, bebekleri hastalıktan korumaya yardımcı olabilecek önemli miktarda antikor takviyesi barındırıyor.

Mikrobiyoloji ve Hücre Bilimi Bölümü’nde yardımcı profesör olan eş yazar Joseph Larkin III, “Bulgularımızın gösterdiği üzere aşılanma, anne sütünde COVID-19’a sebep olan SARS-CoV-2’ye karşı önemli bir artış meydana getiriyor” diyor. “Bu durum, annelerin söz konusu bağışıklığı bebeklerine aktarabildiğini akla getiriyor. Devam eden araştırmamızda bunu onaylamaya çalışıyoruz.”

Bebekler doğduğunda, bağışıklık sistemleri yeterince gelişmemiş oluyor ve bu yüzden enfeksiyonlar ile kendi başlarına savaşmaları kolay olmuyor. Bebekler ayrıca belirli tip aşılara yeterli cevap veremeyecek kadar da küçük. Tıp Fakültesi’nin Pediatri Yenidoğan Bölümü’nde profesör olan eş yazar Josef Neu, bebeklerin ayrıca belli tip aşılara yeterli cevap veremeyecek kadar küçük olduklarını söylüyor.

Anne sütü, bu savunmasız dönemde emziren annelerin bebeklere “pasif bağışıklık” sağlamasına olanak tanıyor.

“Anne sütünü, bebeği yaşama hazırlamaya yardımcı olan tüm farklı araçlar ile dolu bir araç kutusu gibi düşünün” diyor Neu. “Aşılanma, araç kutusuna başka bir araç daha ekliyor ve bu araç, COVID-19 hastalığının önlenmesinde çok iyi olma potansiyeline sahip. Çalışmamızın sonuçları, aşıların hem anneyi hem de bebeği korumaya yardımcı olabildiğini kuvvetle akla getiriyor. Bulgular, hamile ve emziren annelerin aşılanması için bir başka ikna edici sebep daha sunuyor.” Araştırma Breastfeeding Medicine bülteninde yayımlandı.

 

 

 

 

Samantha Murray/Florida Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here