COVID-19 Hastalarının Bacak Atardamarlarında Tehlikeli Kan Pıhtıları

0
COVID-19'lu 63 yaşındaki bir kadının CTA görüntüleri. Fotoğraflar: Kuzey Amerika Radyoloji Birliği

Radiology bülteninde yayımlanan bir çalışmaya göre COVID-19, bacaklardaki atardamarlarda hayatı tehdit eden kan pıhtılarıyla ilişkili. Araştırmacılar bacaklara yetersiz kan gittiğine yönelik belirtiler taşıyan COVID-19 hastalarında, aynı durumdan muzdarip fakat enfekte olmamış kişilere göre daha büyük pıhtılar bulunabildiğini ve bu kişilerin uzuv kaybı ile ölüm tehlikesinin daha yüksek olabileceğini belirtiyor.

COVID-19’un akciğer atardamarlarındaki kan pıhtılarıyla ilişkisi iyi biliniyor. Fakat virüsün bacak atardamar tıkanıklığıyla olan ilişkisi hakkında bu kadar fazla şey bilinmiyor. Söz konusu durum, alt uzuvlardaki atardamarlara yönelik oksijenli kan akışına sekte vuran kan pıhtılarıyla belli oluyor.

ABD’nin New York şehrinde COVID-19 salgınının zirve yaptığı dönemlerde şehrin Monterifore Tıp Merkezi’nde çalışan radyologlar, CT anjiyografi muayenelerinde alt uzuv atardamarındaki kan pıhtılaşmaları pozitif çıkan hasta sayısının arttığını gözlemlemişler. Hastalar, hastaneye bacaklarında soğukluk, ağrı ve renk bozulması şikayetiyle başvurmuş. Sıklıkla bacaklardaki kansızlığı gösteren bu belirtiler, alt uzuvlara giden kan akışığının kısıtlandığı ve beraberinde solunum sıkıntısı, öksürük, ateş ile zihinsel hal değişikliğinin yaşandığı bir durum.

Görülen bu endişe verici gidişat, araştırmacıların COVID-19 ile bacak atardamarındaki kan pıhtılaşması arasındaki olası bir bağlantıya daha yakından bakmaya ve virüsü taşıyan kişilerde hastalığın daha kötü seyredip seyretmediğini araştırmaya itmiş.

Alt uzuv CT anjiyografisi çekilen tüm COVID-19 enfeksiyonlu hastaların bacağında en az bir pıhtı varmış. Kontrol grubunda ise bu oran sadece %69’muş. COVID-19 hastalarındaki bu pıhtıların boyutu kontrol grubundakilere kıyasla önemli oranda daha büyük olmanın yanısıra, bacaktaki atardamarın daha üst kısmını daha yüksek bir sıklıkta etkiliyor. Ölüm veya uzuv ampütasyonu da COVID-19 hastalarında daha yaygın.

 

 

 

 

Kaynak: Kuzey Amerika Radyoloji Birliği. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz