COVID-19 Virüsünün Yeni Biçimi Dünyada Egemen Hale Geliyor

0
3152
Koronavirüs tasviri. RomoloTavani/iStock

Bugün Cell bülteninde yayınlanan bir araştırmada, SARS-CoV-2 koronavirüsünün genomunda meydana gelen belirli bir değişimin, virüsü hücre kültüründe daha bulaşıcı hale getirdiği gösteriliyor. Bu değişim, daha önce virüsün daha bulaşıcı olması ve COVID-19’un daha fazla yayılmasıyla ilişkilendirilmiş. D614G ismini taşıyan bu çeşit, virüsün insan hücrelerine girmek için kullandığı ‘Diken’ proteininde ufak fakat etkili bir değişim oluşturuyor.

Çalışmanın baş yazarı ve Los Alamos Ulusal Laboratuvarı’nda kuramsal biyolog olan Bette Korber şöyle söylüyor: “D614G çeşidi, ilk olarak Nisan ayının başında dikkatimizi çekmişti. O zamanlar, çarpıcı şekilde tekrarlı olan bir kalıp gözlemlemiştik. Bütün dünya genelinde, esas çeşidin gezdiği ve çok sayıda vakanın olduğu yerel salgınlarda bile, D614G bir bölgeye girdiği zaman oraya egemen oluyor.”

GISAID COVID-19 virüs dizilimi veritabanından alınan örneklerden elde edilen coğrafi bilgiler, yüksek oranda tekrarlayan bu kalıbın takip edilmesini mümkün kılmış. Söz konusu kalıp, virüs popülasyonunda esas biçimden D614G çeşidine doğru bir geçişi temsil ediyor. Bu durum, her coğrafi seviyede; ülke, bölge ve şehir çapında meydana gelmiş.

Los Alamos Ulusal Laboratuvarı/ScienceDaily. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here