COVID-19’lu 4 Yetişkinden Biri, Haftalar Sonra Bile Belirti Gösteriyor

0
Shutterstock

Genç insanlar, bir COVID-19 enfeksiyonundan sonra hemen iyileşmeyi beklememeli: Yapılan yeni bir çalışma, genç yetişkinlerin yaklaşık çeyreğinin enfeksiyon kaptıntan haftalar sonra hâlâ normal sağlıklarına kavuşmadığını gösteriyor; sağlık sorunları bulunmuyorsa ve hastaneye yatırılmamış olsalar bile…

ABD Hastalık Denetim ve Önleme Merkezleri’nin bugün yayımladığı bulgular, “kronik sağlık durumları olmayan genç yetişkinlerde bile COVID-19’dan kurtulma süresinin uzayabileceğini ve bu durumun işten, derslerden veya diğer faaliyetlerden daha uzun süre ayrı kalmaya yol açabileceğini” gösteriyor rapora göre.

Pek çok çalışmada hastaneye yatırılan COVID-19 hastalarına odaklanılmış olsa da; araştırmacılar, hastaneye yatırılmayan ve hastalık şiddeti daha düşük olan (ayakta tedavi edilen) hastalar için iyileşmenin nasıl olduğunu görmek istemişler. Araştırmacılar sadece iyileşmeye bakmak istedikleri için, sadece test sonucu pozitif çıkan ve test sırasında en az bir COVID-19 belirtisi yaşadığını söyleyen insanları dahil etmişler. Katılımcılarla, test tarihinden iki ila üç hafta sonrasında görüşme yapılmış ve nasıl olduklarına bakılmış.

Genel olarak, çalışmadaki tüm yetişkinlerin yaklaşık üçte ikisi, test tarihlerinden itibaren yaklaşık bir hafta içerisinde normal sağlıklarına döndüklerini belirtmiş. Fakat %35’i, görüşmenin yapıldığı esnada (test tarihinden 14 ila 21 gün sonra) normal sağlıklarına dönmediklerini belirtmiş.

Genç yetişkinler arasında (18 ila 34 yaşlarında olanlar) 4 kişiden 1’i, iki ila üç hafta sonra hâlâ iyileşiyormuş. Bu oran, 35 ile 49 yaş arasında olanlarda 3’te 1’e ve 50 ile daha büyük yaşta olanlar arasında neredeyse 2’de 1’e yükselmiş.

Rachael Rettner/Live Science. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz