Satürn’ün Kuzey Yarımküresinde Yaz Mevsimi

0
2315
Hubble Uzay Teleskobu, Satürn'ün bu görüntüsünü gezegenin kuzey yarımküresinde yaz mevsimi yaşanırken 4 Temmuz 2020'de çekmiş. NASA, ESA, A. Simon (Goddard Uzay Uçuş Merkezi), M. H. Wong (Berkeley California Üniversitesi) ve OPAL Takımı

Yaza doyamıyor musunuz? Satürn’ün kuzey yarımküresi de yaz mevsiminin eşiğinde. Hubble Uzay Teleskobu ise bunu kutlamak için halkalı gezegenin yeni bir fotoğrafını çekmiş.

Bu fotoğraf, Dış Gezegenlerin Atmosfer Mirası adını taşıyan ve uzun süredir devam eden bir programın parçası. Bu program kapsamında Hubble her sene Satürn, Jüpiter ve diğer uzak gezegenlerin hava durumunu izlemeye koyuluyor. 2019’da çekilen son fotoğraftan beri Satürn’ün kuzey yarımküresinin atmosferi birazcık kırmızılaşmış. Güney yarımküresi ise biraz mavi hale gelmiş.

NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde gezegen bilimci olan baş araştırmacı Amy Simon, bugün yapılan bir açıklamada, “Birkaç yıldır olsa bile, Satürn’de mevsimsel değişimler görüyor olmamız harika bir şey” diyor.

Hubble bu yeni görüntüyü 4 Temmuz’da, Satürn Dünya’dan yaklaşık 1.35 milyar kilometre uzaktayken yakalamış.

Yapılan açıklamaya göre kuzey yarımkürede kızıl tonlarının ağır basması, muhtemelen yerel yaz mevsimine eşlik eden güneşli koşullardan kaynaklanıyor. Artan Güneş ışığı, ya kuzey yarımküreyi biraz ısıtıyor; ya da yerel atmosfer bileşimiyle girişim oluşturup pus meydana getiriyor.

Meghan Bartels/Space. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here