COVID-19’un İlk Belirtileri, Yaş Grupları Arasında Farklılık Gösteriyor

0
33
Fotoğraf: PeopleImages/iStock

Yapılan yeni bir araştırmaya göre erken COVID-19 enfeksiyonunun belirtileri, yaş grupları ile erkek ve kadınlar arasında farklılık gösteriyor. Bu farklılıklar, yüksek yaş gruplarıyla (60 ila 80 yaş ve üstü) kıyaslandığında en çok genç yaş gruplarında (16 ila 59 yaş) belirginlik gösteriyor ve erkekler, COVID-19’un erken aşamalarında kadınlara kıyasla farklı belirtiler sergiliyor.

King’s College London üniversitesinde çalışan araştırmacıların öncülüğünde yürütülen ve dün The Lancet Digital Health bülteninde yayımlanan makalede, 20 Nisan – 15 Ekim 2020 tarihleri arasında ZOE COVID Belirti Çalışması uygulamasından toplanan veriler çözümleniyor. Uygulamaya katkıda bulunanlar, İngiltere Sağlık ve Sosyal Bakım Bakanlığı’yla yapılan ortak bir girişim sayesinde yeni belirti bildirir bildirmez test olmaya çağrılmış. COVID-19’un ilk işaretlerini modelleyen araştırmacılar, kişilerin ilk üç gün içerisinde bildirdiği belirtileri kullanarak vakaların %80’ini başarıyla tespit etmiş.

Bilim insanları ayrıca İngiltere Ulusal Sağlık Hizmeti kurumunun mevcut teşhis kriterleri ile bir tür makine öğrenim modeli olan Hiyerarşik Gauss İşlemi modelini kullanarak, COVID-19 enfeksiyonunun ilk işaretlerini tahmin etme kabiliyetini karşılaştımışlar.

Etkilenen kişinin yaşı, cinsiyeti ve sağlık koşulları gibi bazı özelliklerini de dahil eden bu makine öğrenim modeli, COVID-19 enfeksiyonunun ilk işaretlerinin çeşitli yaş grupları arasında farklılık sergilediğini göstermiş.

Çalışmada, farklı gruplardaki erken tespitte farklı ilişki seviyeleri gösteren 18 belirti incelenmiş. En erken COVID-19 tespitindeki en önemli belirtiler arasında genel olarak koku duyusu kaybı, göğüs ağrısı, sürekli öksürük, karın ağrısı, ayaklarda su toplanması, göz ağrısı ve olağandışı kas ağrısı bulunuyor. Fakat koku duyusu kaybı, 60 yaş üzeri kişilerde önemini kaybediyor ve 80 yaş üstü kişilerde alakasız görünüyor. İshal gibi diğer erken belirtiler de yüksek yaş gruplarında (60-79 ve >80) anahtar önem taşıyor. Ateş her ne kadar bilinen bir hastalık belirtisi olsa da, herhangi bir yaş grubunda hastalığın ilk özelliklerinden değil.

Erkeklerin nefes darlığı, yorgunluk, üşüme ve titreme yaşadıklarını bildirmesi daha muhtemelken, kadınların da koku duyusu kaybı, göğüs ağrısı ve sürekli öksürük belirtisi bildirmesi daha muhtemel görünüyor.

 

 

 

 

Kaynak: King’s College London Üniversitesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here