Vücut Saati İçin Kan Tahlili Ufukta Görünüyor

0
24
Brandi Redd/Unsplash

Vücut saatiniz kaçı gösteriyor?

Giderek artan bulguların gösterdiğine göre bu sorunun cevabı, kişinin diyabete, kalp hastalığına ve depresyona olan yatkınlığından en uygun ilaç alma zamanına kadar her şeyi etkileyebiliyor. Fakat kolesterol ve hormon seviyeleri için yapılan rutin kan tahlillerinin aksine, kişinin bireysel sirkadiyen ritmini hassas biçimde ölçmenin kolay bir yolu bulunmuyor.

Boulder – Colorado Üniversitesi’nde yapılan ve Journal of Biological Rhythms bülteninde yayımlanan yeni bir çalışmada, o günün çok da uzak olmayan bir gelecekte gelebileceği öne sürülüyor. Çalışmada, tek bir kan alımındaki molekül bileşiminin analiz edilmesiyle, bir insanın dahili sirkadiyen veya biyolojik saatinin zamanını belirlemenin mümkün olduğu aktarılıyor.

Çalışmayı Boulder – CÜ’de bütüncül fizyoloji yardımcı profesörü olduğu sırada yürüten eş yazar Christopher Depner şöyle aktarıyor: “Eğer her bireyin sirkadiyen saatini anlayabilirsek, bu kişilerin günün hangi saatinde yemek yemesinin, egzersiz yapmasının veya ilaç almasının en uygun olacağını belirleyebiliriz. Kişiselleştirilmiş tıp açısından bakıldığında, bu durum büyük bir devrim yaratabilir.”

Lisa Marshall/Boulder – Colorado Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here