Crew Dragon Mürettebatı, Bu Akşam Canlı Yayında Dünya’ya İniyor

0
SpaceX'in Dragon kapsülü, Mayıs 2016'da Pasifik Okyanusu'na düşerken. SpaceX

NASA astronotları Bob Behnken ve Doug Hurley, Dünya etrafında 27 milyon kilometreden fazla yolculuk yaptıktan sonra SpaceX’in yeni Crew Dragon uzay gemisiyle evin yolunu tuttu.

İki kişilik mürettebat, Florida kıyılarını vuran Isaias Kasırgası tehdidine rağmen dün gemilerini Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan ayırdı ve Demo-2 adı verilen ilk ticari astronot görevinin geri dönüş yolculuğu başladı.

SpaceX, Mayıs ayında NASA’nın Ticari Mürettebat Programı’yla Uluslararası Uzay İstasyonu’na insanlı bir uzay gemisi fırlatan ilk şirket olmuştu. Elon Musk’ın roket şirketi, bu sayede Birleşik Devletler’in kendi astronotlarını uzaya fırlatma kabiliyetini de yeniden hayata döndürdü. Uzay Mekiği programının 2011 yılında sona ermesinin ardından uzaya tek başına astronot gönderemeyen Birleşik Devletler, astronotları Rusya ile işbirliği yaparak Kazakistan’dan göndermişti.

Behnken ve Hurley, iki ay sonra Endeavour (Tür. gayret) adı verilen aynı uzay gemisiyle eve dönüyor. Yolculukları, Dünya’nın atmosferinde gerçekleşecek alevli bir geri dönüşü kapsıyor. Musk en çok yolculuğun bu kısmından endişe duyduğunu söylüyor.

Her şey yolunda giderse, Crew Dragon’un Türkiye saatiyle bu akşam 21:48’de (1848 GMT) Florida eyaletinin Pensacola şehri yakınında okyanusa inmesi bekleniyor. Eğer bölge fırtınalı olursa, astronotlar Panama şehrinin 161 kilometre doğusundaki bir bölgeyi hedef alacak.

NASA TV, dönüş uçuşunu aralıksız şekilde canlı yayınlıyor:

Susie Neilson & Dave Mosher/Business Insider. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz