SpaceX, İki Astronotu Başarıyla Eve Getirdi

0
NASA

SpaceX az önce, CEO Elon Musk’ın bile şirketi kurduğu 2002 yılında muhtemel görmediği tarihi bir başarıya imza attı: İnsanları uzaya götürüp getirdi.

NASA astronotları Bob Behnken ve Doug Hurley, gezegen etrafında gerçekleştirdikleri 43,5 milyon kilometrelik yolculuğun ardından güvenli bir şekilde Dünya’ya geri döndüler. SpaceX’in yeni Crew Dragon uzay gemisine binen astronotlar, koni şeklindeki kapsülü TSİ 21:48 sularında Florida’nın Pensacola şehri yakınındaki Meksika Körfezi’ne indirdiler.

İniş öncesinde mürettebat, 63 gün geçirdikleri 150 milyar dolarlık Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan ayrılarak, ailelerinin yanına dönmek üzere bir dizi manevra gerçekleştirdi. Kapsül; Dünya’nın atmosferinde yaptığı 1900 derecelik kızgın bir yolculuktan, riskli bir paraşüt açma sürecinden ve nihai inişten başarıyla sağ çıktı.

SpaceX, NASA’nın Ticari Mürettebat Programı’yla yaptığı yaklaşık 2.7 milyar dolarlık bir anlaşmayla aracı özel olarak tasarlamış, üretmiş ve işletmişti. Bu para, SpaceX’in yeni kurulan uçuş kapasitesini oluşturmasına yardımcı olmuş ve yaklaşık yarım düzine göreve sermaye sağlamıştı (30 Mayıs’ta fırlatılan Behnken ile Hurley’in tanıtım uçuşu Demo-2 de dahil).

Dave Mosher & Morgan McFall-Johnsen/Business Insider. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz