CRISPR Dünyamızı Değiştirecek!

CRISPR diye isimlendirilen yeni gen düzenleme tekniği, açlıktan genetik hastalıklara kadar her şeyi kontrol altına almada kullanılabilecek potansiyele sahip. Bakterilerde bulunduktan sonra geliştirilen bu teknik bilim insanlarına DNA’nın istedikleri kısmını kesim istedikleri kısım ile tahmin yürütmeksizin değiştirme imkanı sağlıyor. Teknik 2016 yılının Nobel Ödülü’ne şimdiden hazır gibi.

Sadece 3 yıl önce keşfedilen CRISPR birçok bilim insanını kendisine hayran bıraktı. Teknik şimdiden bazı organların nakli için kullanılmaya başlandı ancak henüz insanlarda denenmedi. Bu tekniği deneylerinde kullanmaya başlayan Dan Voytas “lanet derecede hızlı” olarak nitelendiriyor.

Kısaca, CRISPR tabanlı girişimciler şimdiden bu tekniğe milyonlarca dolar yatırımda bulundu. Şirketlerin sayısı 2013 yılında 43 iken, geçtiğimiz yıl 292ye yükseldi.

 

Bunları da okumak isteyebilirsiniz...

1 Yorum

  1. 23 Temmuz 2018

    […] bir tanesi olarak takdim edilmişti. Ancak yeni bir çalışmanın ortaya çıkardığına göre, genetik düzenleme teknolojisinin mucizelerinde gizli ve muhtemelen tehlikeli bir yan etki bulunuyor […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir