Garip Bir Alerji: Titreşim Alerjisi!

0

giphy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dünya üzerindeki alerjilerin listesini çıkarmaya başlasak günlerimizi alabilir. Birçoğu sahiplerinin hayatını karartmaya yemin etmiştir, bazıları ise ölümcül olabilir. Ancak şimdi bahsedeceğimiz çok nadir rastlanan bir alerji türü. Titreşim alerjisi… Koşmak, kaya matkapları, inişli çıkışlı yollar bu kişilerde döküntülere yol açabilir, kendilerini bitkin hissetmelerine neden olabilir. Belirtiler diğerleri ile benzer olsa da, bilim insanları bu alerjinin nedenlerini bulmak için uzun süre kafa yordu. Buldukları sonuç ise genlere dayanıyor.

Ekip üç farklı aileden gelen katılımcıların genetik haritasını çıkardı ve titreşim alerjisine sahip olanların ADGRE2 geninde bir mutasyon olduğunu gördü. Alerjiye sahip olmayan ailelerde ise bu gende mutasyon yoktu. ADGRE2 geni insanlarda ADGRE2 proteinin üretiminden sorumlu. Bu protein hücrelerin yüzeyinde bulunuyor ve bağışıklık sistemini tetikliyor. Ancak gende oluşan bir mutasyon bu proteinlerin kararlılığını bozarak vücudun fizyolojik dengesini bozabiliyor. Bağışıklık hücreleri tetiklenerek vücuttaki bazı hücreleri yabancı olarak algılayıp onlara saldırabiliyor.

Ekip buradan yola çıkarak diğer alerji türlerinin işleyişini de daha iyi anlayabileceklerini düşünüyorlar. Aynı zamanda bu araştırma diğer alerji türlerinin genetik tabanı hakkında da yeni bakış açıları sunabilir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz