D Vitamini Seviyeleri, COVID-19 Ölüm Oranlarında Pay Sahibi Gibi Görünüyor

0
8910

Küresel çapta yeni koronavirüsten (COVID-19) elde edilen veriler üzerinde çalışan araştırmacılar, ciddi D vitamini eksikliği ile ölüm oranları arasında güçlü bir bağlantı olduğunu keşfetmişler.

Northwestern Üniversitesi’nin önderliğinde yapılan çalışmada; Çin, Fransa, Almanya, İtalya, İran, Güney Kore, İspanya, İsveçre, İngiltere ve ABD çapındaki hastane ve kliniklere ait veriler üzerinde istatistiksel bir çözümleme yürütülmüş.

Araştırmacılar İtalya, İspanya ve İngiltere gibi COVID-19 ölüm oranlarının yüksek olduğu ülkelerdeki hastaların D vitamini seviyesinin, bu kadar ciddi şekilde etkilenmeyen ülkelerdeki hastalara kıyasla düşük olduğunu belirtiyor.

Fakat araştırmacılar uyarıyor: Bu durum, herkesin (özellikle bilinen bir eksikliği bulunmayanların) takviye istiflemeye başlaması gerektiği anlamına gelmiyor.

Araştırmaya liderlik eden Vadim Backman şöyle söylüyor: “İnsanların, D vitamini eksikliğinin ölüm oranlarında pay sahibi olabileceğini bilmeleri bence önemli olsa da; herkese zorla D vitamini vermemize gerek yok. Bunun için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor. Umuyorum ki bizim çalışmamız, bu alana yönelik ilgiyi harekete geçirecektir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here