Bebekler Onları Taklit Ettiğinizi Biliyor ve Bundan Hoşlanıyorlar

0

İsveç’teki Lund Üniversitesi’nin yaptığı yeni bir çalışmaya göre altı aylık bebekler, yetişkinlerin onları taklit etmesini anlayabiliyor ve taklit eden kişileri daha arkadaş canlısı olarak algılıyorlar. Bebekler, kendilerini taklit eden bir yetişkine daha uzun süre bakıp daha uzun süre gülmüş. Fakat yetişkin farklı şekillerde tepki verdiği zaman böyle bir şey olmamış. Bebekler ayrıca bu kişilere daha fazla yaklaşmış ve yapılan taklit oyunlarına katılmışlar.

Çalışmada bir araştırmacı, 6 aylık bebeklerle evlerinde tanışmış ve onlarla dört farklı şekilde oynamış. Araştırmacı, bebeklerin yaptığı her şeyi ya ayna gibi, ya da ters ayna gibi taklit etmiş; sabit bir surat ifadesi sergileyerek bebeklerin sadece vücut hareketlerini taklit etmiş ya da bebekler hareket ettiği zaman farklı bir eylemle tepki vermiş. Sonuncu oyun şekli, rastlantısal tepki olarak biliniyor ve çoğu ebeveyn, bebeklerine böyle tepki veriyor; bebek bir şey yaparsa veya bir şeye ihtiyaç duyarsa, ona göre davranıyorsunuz.

Araştırmacılar, eylemleri yakın biçimde taklit edildiği zaman bebeklerin daha uzun süre baktığını, daha uzun süre güldüğünü ve yetişkine daha sık yaklaşmaya çalıştığını bulmuşlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz