Daha Bulaşıcı Bir Koronavirüs Çeşidi, Güney Afrika’dan İngiltere’ye Geldi

0
865
SARS-CoV-2'nin taramalı elektron mikroskobu altındaki görüntüsü. Görüntü: NIAID-RML

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock’un aktardığına göre Güney Afrika’dan çıkan ikinci ve muhtemelen daha bulaşıcı bir koronavirüs çeşidi, İngiltere’de tespit edildi.

Çarşamba günü bir basın toplantısında konuşan Hancock, bilim insanlarının yeni bir koronavirüs çeşidine ait iki vaka tespit ettiklerini ve bu virüsün, şu an İngiltere’de hızla yayılan diğer çeşitten çok daha bulaşıcı olduğunu aktarıyor.

İkinci çeşitten kaynaklanan her iki vaka da, yakın zaman önce Güney Afrika’dan dönen yakın temaslı kişiler.

Hancock şöyle aktarıyor: “Bu yeni çeşit çok endişe verici çünkü çok daha bulaşıcı ve İngiltere’de tespit edilen diğer yeni çeşitten daha fazla mutasyon geçirmiş gibi duruyor.”

Virüslerin mutasyon geçirmesi normal bir durum. Ayrıca, mutasyon geçiren virüs çeşitleri her zaman zararlı veya ölümcül olmuyor. Uzmanlar daha önce, ilk çeşitteki mutasyonların COVID-19 aşılarını etkilemeyeceğini söylemişti.

İngiltere’de olan ve ülkeye son iki hafta içinde gelen kişilerin iki hafta boyunca karantinada kalması gerekiyor. İngiltere, Güney Afrika’dan gelenlere de doğrudan kısıtlama uygulamaya başladı.

Hancock, bu yeni çeşitlerin ışığında; İngiltere’deki milyonlarca insanın daha milli bayram sebebiyle katılaşan kısıtlamalara maruz kalacağını belirtiyor.

Thomas Colson/Business Insider

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here