Güzel Haber: Son Araştırma, COVID-19 Bağışıklığının En Az 8 Ay Sürdüğünü Gösteriyor

0
Koronavirüse saldıran bağışıklık hücreleri. Tasvir: koto_feja/iStock

Bağışıklık sistemimizin SARS-CoV-2 virüsüyle karşılaşmasını hemen unutacağını düşünenler rahat bir nefes alabilir. Avustralya’da yapılan bir araştırma, enfeksiyon sonrasında kanımızın hâlâ güçlü bir cevap verebildiğini ortaya çıkarıyor.

Bulgular, COVID-19 aşılarının, virüsün nüfus genelinde yayılmasını kontrol altına almak için gerekli sürede koruma sağlamayacağından endişe edenler için iyi bir haber.

Monash Üniversitesi’nde bağışıklık bilimci olan Menno van Zelm şöyle aktarıyor: “Bu tür endişeler, herhangi bir COVID-19 aşısının sağlayacağı olası bir koruma üzerinde kara bulut gibi geziyordu. Fakat bulgular, aşı geliştirildiği zaman uzun vadeli koruma sağlayacağına yönelik gerçek bir umut veriyor.”

Koronavirüsün bu özel türüne yönelik bağışıklığın tam olarak ne kadar sürebileceğini söylemek için henüz çok erken. Fakat zamanın muhtemelen bizim tarafımızda olacağına inancımız tam.

Araştırmacılara göre aşıların sağlayacağı bağışıklık en az sekiz ay sürebilir. Peki bunun ötesinde bağışıklık mümkün mü? Bunu zaman gösterecek.

Mike McRae/ScienceAlert. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz