Daha Fazla Kahve İçmek, Kalp Yetmezliği Tehlikesinin Azalmasıyla Bağlantılı

0
Fotoğraf: cocoparisienne/Pixabay

Amerikan Kalp Birliği’ne bağlı Circulation: Heart Failure bülteninde iki gün önce yayımlanan bir araştırmaya göre; çok iyi bilinen üç büyük kalp hastalığı çalışmasında elde edilen beslenme bilgileri, bir veya daha çok bardak kafeinli kahve içmenin kalp yetmezliği tehlikesini azaltabileceğini öne sürüyor.

Koroner kalp hastalığı, kalp yetmezliği ve inme, ABD’de kalp hastalığından kaynaklı ölümlerin başlıca sebepleri arasında. Çalışmanın kıdemli yazarı, yardımcı kardiyoloji profesörü ve Colorado – Aurora’daki Colorado Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin Colorado Kişiselleştirilmiş Tıp Merkezi’nde tıbbi yönetici olan David P. Kao şöyle aktarıyor: “Sigara içmek, yaş ve yüksek tansiyon, kalp hastalığına yönelik en iyi bilinen tehlike etmenleri arasında olsa da; kalp hastalığındaki tanımlanmamış tehlike etmenleri varlığını sürdürüyor”

Şikago’daki Northwestern Üniversitesi Feinberg Tıp Fakültesi’nde Önleyici Tıp Bölümü’nün Beslenme Kısmı başkanı olan profesör Linda Van Horn, “Kahve içmenin taşıdığı tehlike ve faydalar, kahve tüketiminin dünya çapındaki popülaritesi ve sıklığı sebebiyle bilimsel gündemde kalmaya devam ediyor” diyor. “Elde edilen sonuçlar ile aradaki bağlantıların rapor edildiği çalışmalar, beslenme değerlendirmesi ve analitik metodolojilerde bulunan uyumsuzlukların yanısıra kişilerin kendi aktarımına dayanan besin alımlarına özgü sorunlar sebebiyle nispeten sınırlı kalıyor.”

Elde edilen sonuçlar şu yönde:

  • Üç çalışmanın hepsinde, bir veya daha fazla bardak kafeinli kahve içtiğini belirten kişilerde uzun dönem kalp yetmezliği tehlikesinin azaldığı bulunmuş.
  • Framingham Kalp ve Kalp Damar Sağlığı çalışmalarında, (hiç kahve tüketilmemesiyle karşılaştırıldığında) kalp yetmezliği tehlikesinin onlarca yıllık bir zaman aralığı boyunca günde bir bardak kahve başına %5 ila 12 azaldığı görülmüş.
  • Toplumdaki Ateroskleroz Tehlikesi Çalışması’nda, kalp yetmezliği tehlikesi günde 0 ila 1 bardak kahve tükeldiği zaman değişmemiş ancak günde en az 2 bardak kahve içen insanlarda yaklaşık %30 azalma olduğu görülmüş.
  • Kafeinsiz kahve içilmesinin, kalp yetmezliği tehlikesi üzerinde zıt bir etki meydana getirdiği görülmüş; Framingham Kalp Çalışması’nda kalp yetmezliği tehlikesi önemli ölçüde artmış. Fakat Kalp Damar Sağlığı Çalışması’nda, kafeinsiz kahve içmekle ilişkilendirilen kalp yetmezliği tehlikesinde hiç artış veya azalma olmamış. Araştırmacılar bu durumu daha fazla araştırdığında, herhangi bir kaynaktan yapılan kafein tüketiminin, kalp yetmezliği tehlikesinin azalmasıyla ilişkili göründüğünü ve kafeinin, daha fazla kahve içmenin sunduğu bu belirgin faydadan en azından kısmen sorumlu olduğu bulunmuş.

Amerikan Kalp Birliği. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz