Daha Uzun ve Sağlıklı Yaşamak İçin Gün Sonunda Anlaşmazlıklarınızı Çözün

0
48
Fotoğraf: Tumisu/Pixabay

Oregon Eyalet Üniversitesi’nde yapılan yeni bir çalışmada, insanlar bir anlaşmazlığı çözdüklerini düşündükleri zaman söz konusu anlaşmazlıkla ilişkili duygusal tepkinin önemli oranda azaldığı ve bazı durumlarda da neredeyse tamamen silindiği bulunmuş.

Araştırmacılar streste meydana gelen bu azalmanın, genel sağlık durumu üzerinde büyük bir etki meydana getirebileceğini söylüyor.

OEÜ Halk Sağlığı ve İnsan Bilimleri Fakültesi’nde yardımcı profesör ve çalışmanın kıdemli yazarı Robert Stavski, şöyle aktarıyor: “Herkes gündelik yaşamında stres yaşar. Stresli şeyleri önleyemezsiniz. Fakat onlara düğüm atmak, onları sona erdirmek ve çözmek; refah seviyeniz bağlamında kesinlikle yarar sağlar. Anlaşmazlıklarınızı çözmek, gündelik yaşamda iyi olmayı sürdürmek için çok önemli.”

Araştırmacılar, kronik stresin sağlığı nasıl etkilediğini uzun bir süredir biliyordu. Kronik stres, depresyon ve kaygı gibi zihinsel sağlık sorunlarından kalp hastalığı, bağışıklık sisteminin zayıflaması, üreme problemleri ve mide bağırsak sorunlarının da içinde bulunduğu bedensel sorunlara yol açabiliyor.

Fakat zarar veren şeyler, yalnızca yoksulluk ve şiddet gibi önemli kronik stres unsurlarından ibaret değil.

Çalışmanın baş yazarı ve OEÜ insan gelişimi ile aile çalışmaları alanında doktora öğrencisi olan Dakota Witzel şöyle söylüyor: “Özellikle gün içinde karşılaştığımız küçük, ufak aksaklıklar gibi gündelik stres unsurları bile ölüm oranları ve iltihaplanma ile bilişsel fonksiyon gibi şeylerde kalıcı etkiler meydana getiriyor.”

Molly Rosbach/Oregon Eyalet Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here