Kaplan Köpek Balığı, Sanılandan Daha Eski

0
37
Fotoğraf: Elianne Dipp/Pexels

Toplamda 5,5 metrelik uzunluğuyla kaplan köpek balığı, günümüzde bilinen en büyük avcı köpek balıklarından biri. Bu köpek balığı, dünyadaki bütün okyanuslarda ortaya çıkan evrendeş bir tür. Kaplan köpek balığı, sırtındaki bulunan ve gençlerde güzel biçimde göze çarpan fakat yetişkinlerde genellikle kaybolan ince şeritli desenle nitelendiriliyor.

Viyana Üniversitesi’nde çalışan Julia Türtscher’in önderliğindeki uluslararası bir araştırma takımı ise bu uç yırtıcıların fosil kaydını incelemiş ve günümüzdeki kaplan köpek balıklarının düşünülenden daha eski olduğunu, ayrıca günümüzde tek tür bulunmasına rağmen geçmişte birkaç kaplan köpek balığı türünün yaşadığını keşfetmiş. Çalışmanın sonuçları Paleobiology bülteninde yayımlandı.

Çağdaş köpek balıklarının fosil tarihi yaklaşık 295 milyon öncesine, Permiyan dönemine uzanıyor. Fosil köpek balığı iskeletlerinin tam fosilleri nadiren bulunuyor. Neredeyse tamamen kıkırdaktan oluşan bu iskelet, fosilleşme sürecinde çok özel koşulların oluşması halinde korunuyor. Dolayısıyla nesli tükenen çoğu köpek balığı, dişlerinin ömür boyu yeniden çıkması sebebiyle yalnızca iyi mineralleşmiş dişlerinden tanınıyor. Buna rağmen dişler, köpek balıklarının evrimsel tarihlerine ilişkin derin bilgiler sağlayabiliyor.

Çağdaş kaplan köpek balığının dişleri ise benzersiz: Deniz kaplumbağasının kabuklarını bile kolaylıkla kesmelerini sağlayan geniş, çift girintili keskin kenarlara sahipler. Kaplan köpek balıklarının diş fosilleri, 56 milyon yıl öncesine uzanıyor. Bu fosil dişlere dayalı olarak, 22’nin üzerinde nesli tükenmiş kaplan köpek balığı türü tanımlanmış.

Kaplan köpek balığının, şimdiye kadar yaklaşık 5,3 milyon yıl önce ortaya çıktığı varsayılmış. Fakat araştırma takımı, 13,8 milyon yıllık birkaç diş fosilinin kaplan köpek balığına ait olduğunu belirlemeyi başarmış. Bu durumda kaplan köpek balıklarının tarihi, daha önce varsayılandan çok daha eskilere uzanıyor.

Viyana Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here