Dandik Filmleri Neden Severiz?

0

Araştırmacılar, insanların Köpekbalığı İstilası gibi çok kötü olduğu için iyi olan filmlere (so bad it’s good) karşı düşkünlüklerinin nedenini bulmaya çalışıyorlar. Almanya, Frankfurt’taki Max Planck Deneysel Estetik Enstitüsü (Max Planck Institute for Empirical Aesthetics) araştırmacıları bir filmi dandik film yapan şeyin ne olduğunu ve bu filmleri hangi nitelikteki kişilerin izlediğini öğrenmek için bir araştırma yaptı. Araştırma ekibi Poetics dergisindeki makalelerinde “Bir şey ucuz ve beş para etmez olarak tanımlandığı halde nasıl sevilebilir?” sorusuna cevap aradı.

Cevap ironik. Dandik filmler genellikle düşük bütçelidir, özellikle insanların gülünç bulduğu korku filmleri. Bu tarz filmlerden keyif alanlar çoğunlukla erkeklerden ve iyi eğitim almış kişilerden oluşuyor. Aynı zamanda bu kişiler sanatsal sinemayı da tercih ettiklerini belirtiyorlar. Bu da onları “kültürel hepçiller” haline getiriyor.

Araştırmanın ortak yazarı Keyvan Sarkhosh açıklamasında: “İlk bakışta, birinin bile bile hem kötü, hem utanç verici ve hatta rahatsız edici filmleri severek izlemesi oldukça paradoksal.” diyor.
Dandik filmler, ana akım sinemanın olmazsa olmaz kurallarını çiğneyerek bundan keyif almaları için izleyicilere bir şans veriyor. Sonrasında izleyiciler düşüncelerini ya da cosplay fikirlerini diğer meraklılarla paylaşıyorlar. Bu paylaşım dandik filmlerin sevilmesinin ardındaki asıl neden olabilir. Bu yüzden durmadan dandik filmler hakkında konuşanlara kızmayın.


Berrin Bilgin

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz