F-22’lerin Yakıt İkmalini Gece Görüşüyle Seyredin

0

Tıpkı uzamış bir yumurtlama kanalı gibi, yakıt doldurma borusu pırıl pırıl parlayan açıklığa yönelir. Hayalet uçak, süt emen bir buzağı gibi havada ana yakıt kaynağına yaklaşır ve kenetlenerek tanklarını doldurur. Eğer geri gelmeyecekse bir uçağı savaşa göndermenin hiçbir anlamı yoktur, ancak sıradan bir iş haline gelen havada yakıt ikmali işlemi bunun bir parçası.

Bir de, bu süreci gece görüşüyle izlemek cidden bir harika.

The Aviationist’ten:

Havadan Havaya Yakıt İkmali (AAR) sonrasında, Raptor tarafından kullanılan arka kaptan çıkan yakıtın buharı bile görülebiliyor. Videoda yakıtı doldurulan F-22’ler, ABD Hava Kuvvetleri’ne hizmet eden en yeni Raptorlardan. Elmendorf-Richardson, Alaska Ortak Üssü’ne atanmış 90. Savaşçı Filosu’nun modernize edilmiş Raptorları, Nisan ayında katılmış oldukları Daesh [ISIS]’e karşı yürütülen harekata geniş ölçüde destek vermiştir. Alaskalı Raptorlar eskiden taşıdıkları 400 kiloluk 2 adet güdümlü bomba ve müşterek direkt saldırı mühimmatının aksine; artık 8 adet Güdümlü Bomba Ünitesi ve ufak çaplı bombaları dahili mühimmat haznesinde taşıyabiliyor.

 

F-22 bu iş için oldukça enteresan bir uçak. F-15’lerin yerini alması için üretilen F-22, özelliklerinin çoğu geri kalan hava araçlarını alt edebilsin diye tasarlanmış bir hava üstünlüğü savaşçısı. ABD ordusu, 1991’in sonunda gerçekleşen Körfez Savaşı’ndan beri havada neredeyse hiçbir direnişle karşılaşmadı. (Bunun kayda değer tek istisnası, 1999 yılında Sırp Hava Kuvvetleri.) Aslında F-22’nin görevinin diğer uçaklara eşlik etmek ve onları hiç gerçekleşmeyecek saldırılara karşı korumak olduğu söylenebilir.

Ancak bu durum, hiç bir çatışma olmayacağı anlamına da gelmiyor. Suriye’li Esad’ın ve Rus müttefiklerin hava araçları, Suriye üzerinde geziniyorlar. Şimdilik herhangi bir çatışma yok. F-22 de diğer hava araçlarıyla savaşmak üzere tasarlandı. Ancak yine de, IŞİD tarafından tutulan sınırlar üzerinde gezinirken bir kaç bomba bırakamaması için hiç bir sebep yok.

 

Bunu yapabilmesi için de görevin ortasında yakıt ikmali gerçekleştirilmesi, ve aracın menzilinin arttırılması gerek.

Aşağıda yakıt ikmalini ayrıntılarıyla izleyebilirsiniz:


Ceren Güzelgün

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz