DARPA Hastalıklardan Nasıl Kurtulabileceğimizi Araştırıyor

0

Bazı hayvanlar enfeksiyona karşı neden diğer hayvanlardan daha dirençlidir?

lab mouse in hand

Hastalık kaptığımızda vücudumuzun mikroplara karşı nasıl hazırlandığı ve mikroplardan nasıl kurtulduğu araştırılıyor.

Harvard’dan araştırmacıların başında olduğu ve DARPA’nın (Defansif İleri Araştırma Projeleri Ajansı) desteklediği ekip, bazı hayvanların diğerlerine gören asıl daha dirençli olabildiklerini anlamak için yaklaşık 10 milyon dolar harcama yapacak. Araştırma sonucunda, bu direnci diğer hayvanlara aktarmayı deneyecekler.

Science dergisinin 2012 yılında yayımlanan bir sayısına göre, araştırmanın hayvanlar üzerinde yeni çalışılmaya başlanmış olmasının yanı sıra, bitkiler üzerindeki etkisi uzun bir süredir inceleniyordu.

Hayvanların kendilerini korumak için kaçınma, karşı koyma ve direnme olmak üzere üç farklı stratejileri var. Kaçınma, tam olarak duyduğunuz anlama geliyor; Bizlerin ve diğer pek çok hayvanın leş gibi kokan bir etten uzak durması buna bir örnektir. Karşı koyma, hastalık kaptığımızda vücudun ateşini yükseltmesi ve yabancı mikroorganizmaları vücuttan atmaya çalışmasıdır. Bu strateji bağışıklık sistemimiz tarafından idare edilir. Diğer bir yandan direnme ise, patojenleri vücuttan atmak yerine olası hasarı en aza indirerek yaptığı savunmadır. Direnci yüksek olan hayvanlar, vücutlarında fazlaca zararlı mikroorganizma barındırsalar da, hücre ve dokuları hasar almadan koruyabildikleri için şiddetli belirtiler göstermiyor.

THoR (The Technologies for Host Resilience) adlı araştırma ekibi, öncelikle bir hayvan topluluğu içerisindeki hastalıklara karşı daha dirençli olan hayvanları belirleyecek, daha sonra ise bu hayvanların vücutlarının en şiddetli hastalıklara karşı nasıl direndiği incelenecek ve bu sistemin dirençli olmayan hayvanlara taşınabilirliği araştırılacak.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz