Denizin Dibi Tamamen Dolu: Kum Tanelerinde Yeni Bakterilere Yer Yok

0
23
Spitsbergen'de yazın hiç güneş batmıyor; kışın da hiç ufkun yukarısına çıkmıyor. Buna rağmen denizin kumlu tabanındaki bakteri topluluğu değişmiyor. Fotoğraf: Katrin Knittel

İster yaz olsun ister kış, ister gece yarısı güneşinde olsun ister kutup gecesinde; okyanus tabanındaki kumlarda her zaman aynı bakteri bulunuyor. Mikrobiyal topluluklar farklı okyanus bölgelerinde değişiklik gösterse de, mevsimler arasında değişmiyorlar. Muhtemelen değişim için yer yok. Şimdiyse Max Planck Enstitüsü Deniz Mikrobiyolojisi Bölümü’nde çalışan araştırmacılar, ISME Communications bülteninde yayımlanan bir çalışmada bu olguyu tarif ediyorlar.

Sahilde yapılan rahatlatıcı bir tatil, bizi gündelik yaşamın pek çok endişesinden kurtarıyor. Fakat kum sadece tatilcilerin kafasını ve ruhunu temizlemekle kalmıyor; aynı zamanda deniz suyunu da temizliyor.

Kıyısal kumlar, biyokatalitik süzgeçler şeklinde adlandırılıyor. Her bir kum tanesinde yüz binlerce bakteri yaşıyor ve bu bakteriler, örneğin kumların arasından akan deniz suyundaki nitrojen ile karbonu işliyorlar. Kumlar bu şekilde dev ve arındırıcı süzgeçler gibi davranıyor. Zemine giden deniz suyunun büyük bir kısmı tekrar geri gelmiyor.

Şimdiyse Max Planck Enstitüsü Deniz Mikrobiyolojisi Bölümü’nde çalışan araştırmacıların yürüttüğü ve ISME Communications bülteninde yayımlanan yeni bir çalışma, kumda yaşayan bakterilerin deniz suyunda yaşayanlardan çok farklı olduğunu gösteriyor. Ayrıca sudaki bakteri topluluğu sürekli değişse ve değişen mevsimlere uyum sağlasa da, kum bakterileri ilkbahar, yaz, sonbahar ve kışa hiç aldırış etmiyor.

Max Planck Enstitüsü Deniz Mikrobiyolojisi Bölümü. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here