Depresyon Tedavisinde Yeni Yaklaşım: Beyinde İyon Kanalı Keşfi

0
smartspacer/Vecteezy

Mount Sinai Hastanesi Icahn Tıp Fakültesi’nde çalışan araştırmacılar, depresyona karşı mevcut tedavilerden tamamen farklı mekanizmayla çalışan bir ilaç belirlemişler.

Araştırmacıların çalışması, beyindeki KCNQ2/3 tipi potasyum kanallarını açan bir ilaç olan ezogabinin (retigabin olarak da biliniyor), depresyonlu kişilerdeki depresif belirtiler ile hayattan keyif alamama durumunda önemli iyileşmelerle bağlantılı olduğunu gösteriyor. Anhedoni şeklinde de bilinen durum, keyif alma kabiliyetinin azalması veya hoşa gidebilen uyaranlara karşı yanıt verilmemesi olarak tanımlanıyor. Depresyonun ana belirtilerinden biri olan bu durum; hastalığın daha kötü seyriyle, antidepresan ilaçlara yetersiz yanıt verilmesiyle ve intihar tehlikesinin artışıyla bağlantılandırılmış.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi, ezogabini 2011 yılında epilepsi tedavisi için bir antikonvolsan (kas kasılmasını tedavi eden ilaç) şeklinde onaylamış. Ancak ilaç daha önce depresyon yönünden hiç incelenmemiş. Beş gün önce American Journal of Psychiatry bülteninde yayımlanan sonuçlar, depresyon ve anhedonide yeni ilaç keşfi bakımından insanlardaki KCNQ2/3 kanalının yeni hedef olmasına yönelik ilksel bulgular sağlıyor.

KCNQ2/3 kanalı adı verilen bu yeni ilaç hedefi, KCNQ (veya Kv7) ailesi şeklinde adlandırılan ve beyin hücrelerinin uyarılabilirliği ile merkezi sinir sistemindeki işlevi bakımından önemli kontrolcüler biçiminde davranan geniş bir ailenin üyesi. Bu kanallar, elektriksel yük akımının hücre zarı boyunca potasyom (K+) iyonları şeklinde akışını kontrol ederek beyin hücrelerinin işlevini etkiliyor. Araştırmacılar daha önce fareler üzerinde yürüttüğü bir dizi çalışmada; depresyonun deneysel bir modelinde meydana gelen kronik stresi takiben KCNQ2/3 potasyum kanalında meydana gelen değişimlerin, hayvanların depresyon veya anhedoni benzeri davranış sergileyip sergilemediğinin belirlenmesinde önemli bir rol oynadığını göstermişler. Stres karşısında depresyon gelişimine dirençli görünen farelerde, beyindeki KCNQ2/3 kanallarında artış olduğu gözlenmiş.

Mount Sinai Hastanesi/Mount Sinai Tıp Fakültesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz