Dev bir rüzgâr türbininde yaşamak ister misiniz?

0

Hollanda’da insanlar dev rüzgâr türbininin üstünde yaşayacak

Yel değirmenleriyle savaşmak yerine, içlerinde yaşamaya ne dersiniz? Dutch Windwheel (Hollanda Rüzgâr Tekeri) Hollanda’nın Rotterdam şehrinde yapılması planlanan, üzerinde konutlar, otel odaları bulunacak bir yapı.

Ressamların gözüyle Windwheel geceleri Stargate’deki yıldız geçidine ya da Sauron’un gözüne benziyor ama tasarımcıların dairesel gökdelen vizyonu hayalden ibaret değil.

Binanın orta bölümünde rüzgârdan elektrik elde eden bir güç jeneratörü bulunacak. Diğer rüzgâr gücü sistemlerinin aksine EWICON adlı sistem, hiçbir hareketli parça içermiyor ve rüzgârın yüklü parçacıkları belirli yönlerde iterek enerji üretmesi ilkesine dayanıyor.

Bu teknoloji iki yıl önce Delft Teknoloji Üniversitesi araştırmacıları tarafından küçük ölçekli olarak geliştirildi. Daha büyük boylarda denenmemiş olması binanın hayat geçirilmesini engellese de, üniversitenin web sitesinde “EWICON, ek araştırmalar için fon sağlanırsa daha da geliştirilecek,” denmiş.

WindWheel’in geri kalanı iç içe iki halkadan oluşacak. İç halkada apartman daireleri, restoranlar ve hoteller, dış halkada ise bilgilendirici bir hız treni yer alacak. Turistler binanın tepesine çıkabilecek ve Hollanda’nın sürekli ülkenin sınırlarını tehdit eden suları kontrol altına almak için neler yaptığını öğrenebilecek.

Sürdürülebilirlik imajını daha da pekiştirmek için, binada atıkları biyoyakıta dönüştürecek küçük bir tesis, su dönüşümü ve cephe boyunca güneş panelleri bulunacak.

Aşağıdaki videodan EWICON’un nasıl çalıştığını öğrenebilirsiniz:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz