Intel CEO’su hareketle kontrol edilen örümcekbotları tanıttı

0

Kâbuslarınızdan çıkmayacak robot ordusu

Intel ismi PC’lerinizde, akıllı telefonlarınızda, tabletlerinizde olabilir ama firma, damgasını örümcek robot ordusuna da basmak istiyor. Çin’in Şenzen şehrinde yapılan Intel Geliştiriciler Forumu (IDF) etkinliğinde şirketin CEO’su Brian Krzanich, giyilebilir çözümler için ürettikleri Curie modülünü tanıttı. Krzanich sahnede dört adet eklembacaklı yapay araknoidi el hareketleriyle kontrol etti.

Krzanich, Curie modüllü bileziği sayesinde robotlara söz geçirebiliyor. Robotlar gövdelerindeki LED’lerin rengini değiştiriyor, “yumruk” sallıyor ve hatta Krzanich elini sallayınca uykuya dalıyor. Ama örümcekbot diye bir şeyin varlığı uykularımızı kaçırıyor doğrusu. Ya robotlar bilezikli efendilerinin komutlarını dinlemezse ne olacak? O zaman ne diyeceksiniz Bay Krzanich?

Curie’nin korkunç örümcek robotlar haricinde giyilebilir teknolojide kullanılması bekleniyor. Modül, her şeyden habersiz kurbanınızın üstüne örümcek ordusu salmak istediğinizde, kol hareketlerinizi okumak için ivmeölçer ve jiroskop bulunduruyor. Aygıt bu komutları bir Bluetooth LE modülüyle robotlara iletiyor. Modülün bilezik dışında, kolye ya da yüzük gibi takılara, fitness takip cihazlarına ve daha nicesine eklenmesi, böylelikle gömülü aygıtların örümcekbotlu yaşam tarzınıza daha da uyum sağlaması mümkün.

Neyse ki Intel’in örümcekbotları şimdilik sadece konsept aşamasında. O yüzden, evinizi örümcek ordularının evlerimizi işgal edeceği, topluca dans edip sayısız kol ve bacaklarını sallayacağı o günler çok da yakın değil.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz