Dikkatsiz Yürüme Gerçekten Bir Halk Sağlığı Sorunu

0

Az sonra söyleyeceklerimizi mutlaka siz de en az bir kere yapmışsınızdır: Yürürken fotoğraf çekmek veya hızlıca mesaj yazmak. Büyük olasılıkla da olağan dışı bir şey yaşanmamıştır. Ancak geçtiğimiz günlerde gerçekten trajik bir olay yaşandı. 33 yaşındaki Joshua Burwell, San Diego’da bulunan Sunset Cliff’te (Gün batımı Falezi) fotoğraf çekmek üzereyken dengesini kaybedip falezden düştü ve hayatını kaybetti. CBS News’un haberine göre ise Burwell’ın ölümü, dikkatleri tekrar yürürken elektronik aletleri kullanmanın ne kadar zararlı olabileceği konusuna çekti.

Cep telefonları son yıllarda tekrar yaygınlaşmaya başladığından bu yana, elektronik aletler kullanırken yapılan yürüyüşlerde yaşanan kazaların ve oluşan yaralanmaların sayısında da artış gözlendi. Ohio Devlet Üniversitesi’nin 2013 yılında yaptığı bir araştırmaya göre 2010 yılında acil servise giden 1500’den fazla insanın yaralanma sebebi dikkatleri elektronik bir cihaz tarafından dağıtılmışken yürümekti. Bu rakam 2005 yılıyla karşılaştırıldığında, bu tür olayların 6 katına çıktığı kaydedildi. Bu kazalardan bazıları ise Joshua Burwell’ınki gibi ölümle sonuçlandı.

Bu tür kazalarda yaralanmaların yaşanmasının sebebi çok açık: Yürürken elektronik cihazınıza bakıyorsanız, gittiğiniz yere bakmıyorsunuz demektir. Bunun bir sonucu olarak da gittiğiniz yönden sapmaya çok daha müsait bir hale geliyorsunuz. ABD’nin Ulusal Güvenlik Konseyi tarafından yapılan açıklamada, “Yayalar için bu dikkat dağınıklığı, onların güvensiz bir şekilde yürümesine, karşıdan karşıya geçmesine ve yollarında bulunan hareketsiz nesnelere çarpmasına neden olabiliyor.” iafedeleri kullanılarak, dikkatsiz yürümeyle ilgili ilk kez yıllık güvenlik raporunda bir atıfta bulunulmuş oldu.

Şehirler ve eyaletler ise bu sorundan haberdarlar ve yayaların güvenliğini sağlamak adına bazı yasa çalışmaları yürütmekteler. Bazı eyaletler dikkatsiz yayaları, dikkatsiz sürücüler gibi cezalandırmayı bile denedi.

Ancak yasaların uygulanması düşünüldüğünden daha zorlu bir süreç oldu. Ayrıca çoğu insan dikkatsiz yürümenin bir sorun olduğunu kabul etse de davranışlarını değiştirmekte zorluk yaşıyor. Bazı uygulama geliştiricileri ise bu sorunla doğrudan savaşmak yerine, sorunun etkilerini en aza indirmek için cihaz kullanımında yayaların önlerini görmelerini sağlayacak çalışmalar yapmış durumdalar.

Burwell’ın ölümü üzerine bile bu davranışın yakın bir zamanda kaybolmayacağını söyleyebiliriz. “Mesajlaşma boynu” ve bölünen uyku döngüsü ile birlikte dikkatsiz yürüme de popüler yeni teknolojiler yüzünden günümüzün kamu sağlık sorunu haline gelmiş durumda.

Şanslıyız ki dikkatsiz yürüme diğerleri kadar ciddi bir sorun değil, sadece başınızı kaldırıp yolunuza bakın, yeter.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz